"Моментът не е подходящ". Борис Джонсън се отказа от надпреварата за премиерския пост

Борис Джонсън

Бившият премиер на Великобритания Борис Джонсън се оттегли от надпреварата за лидерския пост в Консервативната партия и съответно премиерския пост в страната, съобщи Ройтерс. Според процедурата лидерът на партията, спечелила последните избори, автоматично заема и поста на министър-председател на страната.

Джонсън, който заемаше тази позиция до началото на септември, не беше обявил официално, че ще участва в новата надпревара за лидерското място в партията си. Късно вечерта в неделя обаче той излезе с изявление, в което съобщи, че се оттегля, въпреки че формално разполага с нужната подкрепа.

По думите му той е покрил изискването за минимум 100 номинации и би могъл да участва в надпреварата в понеделник. Именно тогава предстои членовете на партията да гласуват между всички представители, събрали повече от 100 номинации.

"Вероятността да имам успех в гласуването - и в петък да се завърна на "Даунинг стрийт" 10, е голяма", каза Джонсън.

"Но за съжаление през последните дни стигнах до заключението, че това просто не би било правилното нещо. Не можеш да управляваш ефективно, ако нямаш обединена партия в парламента", добави той.

Джонсън допълни и че има "много какво да предложи", но "моментът просто не е подходящ".

Вижте също Опозицията във Великобритания поиска незабавни избори за парламент

Към момента основните кандидати за лидерския пост в Консервативната партия и съответно премиерския в държавата остават бившият финансов министър Риши Сунак и депутатката Пени Мордонт. Според информация цитирана от Ройтерс, до неделя вечерта Сунак е събрал 142 номинации, а Мордонт - 24.

Ако тя не успее да достигне минимума от 100 номинации, Сунак ще бъде избран още в понеделник.

До ситуацията се стигна, след като в четвъртък Лиз Тръс подаде оставка като министър-председател на Великобритания и лидер на консерваторите. Тя наследи на поста Борис Джонсън, който управляваше от 2019 до началото на септември тази година.

Джонсън от своя страна подаде оставка, след напускането на негови министри и призиви от депутати и членове на кабинета му, включително и Риши Сунак. Тогава те изразиха съмнение, че Джонсън е способен да управлява администрация, спазвайки нужните стандарти.

Вижте също Довиждане, Борис. Как изглежда Великобритания след управлението на Джонсън