Общото събрание на Организацията на обединените нации (ООН) осъди “незаконния опит за анексиране” на украински територии от Русия. Над три четвърти от всички 193 държави от ООН подкрепиха в сряда резолюцията, с която призоваха Москва “незабано и без условия да преразгледа” решенията си.
Против резолюцията гласуваха само пет държави - Русия, Беларус, Сирия, Никарагуа и Северна Корея. Въздържаха се 35 страни, сред които Китай, Индия, Южна Африка и Пакистан. България подкрепи резолюцията, както и всички други държави от Европейския съюз.
Държавите от Общото събрание на ООН осъдиха “организирането от Руската федерация на т.нар. референдуми в рамките на международно признатите граници на Украйна” и “незаконния опит за анексиране” на украински територии.
В края на септември руският президент Владимир Путин обяви анексията на четири области на Украйна - Донецк, Луганск, Херсон и Запорожие в петък. Това се случи след нелегитимни референдуми за присъединяване към Русия, проведени в условията на военна агресия и организирано от окупационните сили в окупирани територии. Референдумите бяха насрочени три дни преди началото на гласуването, проведени без избирателни списъци, без граници на районите, без процедура и без законно избрани органи.
Резолюцията на ООН призова всички свои агенции и международните организации да не признават никакви промени в границите, обявени от Русия.
Вижте също "Инкубатор на хаос". Ще стане ли ООН жертва на войната в УкрайнаУкраинският президент Володимир Зеленски написа в Туитър, че е благодарен на 143-те държави, които подкрепиха “историческата резолюция” на Общото събрание на ООН, която “показа, че опитът на Русия за анексиране [на украински територии] е безполезен”.
Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен каза, че гласуването е “силно напомняне, че мнозинството от нациите в света застават с Украйна, в защита на Устава на ООН и в решителна опозиция на продължаващата война на Русия срещу Украйна и нейния народ”.
Вижте също "Мошенически опит". Как реагира светът на обявената от Путин анексия на украински области