"Евангелието с хепиенд". Скулпторът Павел Койчев представи своята "Водна паша"
Българският скулптор Павел Койчев на фона на скулптурната композиция "Водна паша" в Южния парк в София, която беше открита на 27 септември.
Композицията представлява нова версия на едноименния проект на Павел Койчев от 2009 г. "Водна паша" се състои от шест фигури – пастир и овце. Те са изработени от месинг и тежат общо над два тона.
Главната фигура - тази на пастира - е висока четири метра и 40 сантиметра.
"Идеята на творбата е свързана с Библията. Всички имаме нужда от пастир, Христос, защото човекът е слаб, несигурен. В езерото околните дървета се отразяват и така се осмисля пашата", каза скулпторът през август пред БНР.
Мястото, на което творбата на Койчев ще бъде разположена в столицата, е избрано лично от него. "Обиколихме София и аз се спрях на това място в Южния парк. Проектът иска пространство, иска условия, иска постоянен воден пласт, за да могат фигурите да вървят по повърхността", казва той.
Павел Койчев завърши в ателието си в с. Требич скулптурната композиция през лятото.
Композицията е нова версия на предишна творба на Койчев. До 2019 г. тя е разположена край село Осиковица. Първоначално тя е създадена предимно от стиропор, като по-късно авторът я покрива със смола. Въпреки очакванията му композицията да остане за кратко в езерото заради нетрайните материали, тя успява да издържи на атмосферните условия повече от 10 години, пише БНР.
Овцете от скулптурната композиция в ателието на Павел Койчев преди да бъдат поставени в езерото в Южния парк.
"Когато видях за първи път "Водна паша", си казах, че това е евангелието с хепиенд", каза пред БТА доц. Георги Лозанов. "Защото духовният пастир повежда своето стадо."
Павел Койчев по време на официалното откриване на скулптурната композиция във вторник.