България удвои капацитета на количествата природен газ, които ще влизат чрез терминала за втечнен природен газ, който се строи на гръцкото пристанище Александруполис.
"Булгаргаз" подписа допълнително споразумение с ГАЗТРЕЙД С.А. към сключеното на 14 март 2022 г. за използване на терминала за втечнен природен газ (LNG) Александруполис, съобщиха в понеделник от дружеството.
С това се увеличава размерът на резервирания капацитет на 10 600 000 MWh/година (1 млрд. куб. м годишно) за период от 10 години, считано от годината на въвеждането в търговска експлоатация на терминала. Така "Булгаргаз" удвоява резервирания капацитет, който до преди това беше 500 млн. куб. м годишно.
Това става в изпълнение на решение на Министерския съвет от 15 септември 2022 г.
Вижте също "Когато България е губеща страна, някой друг печели". Александър Николов пред Свободна Европа"Увеличаването на капацитета за съхранение и регазификация на терминала за втечнен природен газ до Александруполис от страна на "Булгаргаз" осигурява енергийната сигурност на страната, непрекъснатостта на доставките и диверсификация на източниците и маршрутите на доставка на природен газ", се казва още в съобщението на дружеството.
Тези количества допълнителен обем бяха договорени на среща при президента Румен Радев с гръцката компания, която строи LNG терминала.
„На фона на задълбочаващата се криза с доставките на газ, за нас е от изключителна важност терминалът в Александруполис да бъде завършен в срок“, каза тогава той.
По-рано от Gastrade обявиха началото на строителната дейност, която обаче ще се забави с година. Първоначално се предвиждаше терминалът да заработи в края на 2022 г., но сега това се очаква да се случи в края на 2023 г.
“Булгаргаз” ще участва в търгове за слотове за 2023 г. за танкери с втечнен природен газ на гръцкия терминал на остров Ревитуса, съобщи на 31 август директорката на държавното дружество Деница Златева.
Това стана, след като служебното правителство отказа шест от седемте танкера с газ от САЩ, за които България получи оферта. Като причина беше посочена именно липсата на свободни слотове. Предишните управляващи обвиниха служебното правителство, че не е положило усилия да намери възможности за разтоварване на танкерите, а бившият премиер Кирил Петков дори каза, че слотове всъщност е имало.
На 1 октомври на официална церемония в Националния дворец на културата (НДК) в София ще бъде въведена в експлоатация междусистемната газова връзка Гърция - България, съобщиха междувременно от прессекретариата на държавния глава. Домакин на събитието ще е лично Радев.
Интерконекторът Гърция-България вече има Акт 15 за територията на България. Това удостоверява, че съоръжението е изпълнено и технически изправно, а строителят – гръцката компания "Авакс" (AVAX), го предава като реализиран обект на възложителя - независимия газопреносен оператор "Ай Си Джи Би" АД (ICGB), уточниха от "Дондуков 2".
Интерконекторът е с обща дължина 182 км. и е нов маршрут за внос на газ в България. Той свързва газопреносните системи на България и Гърция, включително Трансадриатическия газопровод.