“Булгаргаз” ще участва в търгове за слотове за 2023 г. за танкери с втечнен природен газ на гръцкия терминал на остров Ревитуса, съобщи директорката на държавното дружество Деница Златева пред БНТ.
“Това, което ние ще направим като дружество, ще е да участваме на годишния търг през октомври за слотове за 2023 г., за да можем да осигурим първо възможността за разтоварване и регазификация, след което ще поканим и фирми доставчици на природен газ - да изберем и да сключим договор до края на 2023 г.”, каза тя в сряда.
Новината дойде дни след като служебното правителство отказа шест от седемте танкера с газ от САЩ, за които България получи оферта. Като причина беше посочена именно липсата на свободни слотове. Предишните управляващи обвиниха служебното правителство, че не е положило усилия да намери възможности за разтоварване на танкерите, а бившият премиер Кирил Петков дори каза, че слотове всъщност е имало.
Вижте също Може и без "Газпром". Откъде и как да дойде природният газ за БългарияДеница Златева определи това изказване като “политическо говорене, което не отговаря на истината”.
“Цялото това политическо говорене, че има свободни слотове и “Булгаргаз” не е закупило свободни слотове, не отговаря на истината. Ние проверихме и на Ревитуса - свободни слотове за ноември и декември няма. Има много малки, няма капацитет за регазификация”, каза тя.
България прие доставката на един танкер втечнен газ от САЩ през октомври и отказа доставката на танкери през ноември и декември. Предишните управляващи казаха, че има оферта и за първите четири месеца на следващата година, но служебното правителство твърди, че това всъщност не е оферта, а само механизъм.
След това служебното правителство обяви за “неизбежни” преговорите за подновяване на доставките с “Газпром”. Руската държавна компания едностранно и в нарушение на договора спря доставките на газ за България, след като страната отказа да се съобрази с нова схема на плащане, която не отговаря на съществуващия договор. В сряда Деница Златева каза, че не знае дали има отговор от “Газпром” на искането на България да започне преговори за подновяване на доставките.
Вижте също Пак за газа и пак невярно. С какви аргументи Росен Христов представя "Газпром" като неизбежен доставчикЗлатева каза също, че за 2024 г. има план България да удвои заявения вече капацитет на строящия се терминал в Александруполис. За целта се чака решение на Министерския съвет. България е акционер в съоръжението, което трябва да бъде завършено до 2023 г. Досега България е заявила 500 млн. куб.м капацитет. Удвояването му ще даде възможност да бъдат разтоварени 10 танкера с втечнен газ за една година, каза Златева.