Бившите управляващи критикуваха идеята на Слави Трифонов за референдум за президентска република.
Според “Продължаваме промяната” осъществяването на тази идея ще доведе до концентрирането на много власт в един човек. БСП каза, че предложението е невъзможно за осъществяване. “Демократична България” смята, че установяването на президентска република би било крачка към авторитаризъм.
В изявление в петък лидерът на “Има такъв народ” (ИТН) Слави Трифонов поиска референдум за превръщане на България в президентска република. Трифонов аргументира предложението си с недоволство от настоящата политическа система и каза, че в следващия парламент неговата партия ще бъде гарант за това, че решението на хората ще бъде приведено в действие. Предложението дойде дни преди официалното начало на предизборната кампания за изборите на 2 октомври.
Вижте също "Сами срещу всички, заедно с вас". Слави Трифонов иска референдум за президентска републикаСлед изявлението на Трифонов бившите му коалиционни партньори реагираха на предложението му.
“ИТН в продължение на три парламента разбиваха възможността за стабилност, за сигурност, за създаване на редовно правителство. В тази много сложна ситуация, в която се намира светът и България, имаме нужда от предвидимост, а не от допълнително разбиване”, коментира пред бТВ лидерката на БСП Корнелия Нинова.
Според нея това, което предлага Слави Трифонов, е невъзможно и хората отново ще бъдат употребени.
“Единственият орган, който може да реши дали да станем президентска република, се нарича Велико народно събрание. С референдум не може да се промени формата на държавно управление”, каза още тя.
“Господин Трифонов казва, че ИТН ще е гарант в парламента за този референдум. Нека да си припомним какъв гарант бяха за предишния референдум - никакъв”, допълни Нинова.
Подобна позиция изрази и съпредседателят на “Продължаваме промяната” Асен Василев.
“Слави Трифонов инициира три референдума и след това нищо от тях не реализира”, каза той пред БНТ в съвместно интервю с Кирил Петков.
Василев добави, че евентуалното установяване на президентска република би довело до концентриране на твърде много власт в един човек.
“Даже Тодор Живков не си е позволявал да концентрира толкова много власт в себе си”, каза Василев.
Според Надежда Йорданова от “Демократична България” подобно решение би било крачка към авторитаризъм.
“Президентската република в едно неукрепнало общество е решителна крачка към авторитаризъм. Ние няма да го допуснем”, каза Йорданова пред бТВ.
Според нея изявлението на Трифонов е нагледно обяснение за поведението на ИТН в последните три парламента, в които “беше блокирана всяка възможност за стабилно управление”.
Правителството на Кирил Петков падна след вот на недоверие. Това се случи, след като Слави Трифонов оттегли партията си от управляващата коалиция. В предишните два парламента ‘Има такъв народ’ беше съответно втора и първа политическа сила, но се оттегли от преговори за коалиция и не предложи за гласуване състав на кабинет.
Вижте също "Толкова ясно, че няма накъде". Какво трябваше да декларира Слави Трифонов