Интерпол вече не издирва бившия мажоритарен собственик на Корпоративна търговска банка (КТБ) Цветан Василев. Това каза за Свободна Европа Василев. Съобщението, че се издирва е свалено от сайта на организацията. Свободна Европа изпрати и въпроси до Интерпол.
Международната организация на криминалната полиция е взела решение да изтрие всички данни в системата ѝ, свързани с Василев, защото случаят вече не отговаря на изискванията на Интерпол. Считано от 5 август Цветан Василев вече не се издирва с червена бюлетина. Решението е взето, след като Василев е поискал организацията да преразгледа случая му.
Цветан Василев се намира в Сърбия от 2014 г., когато избяга от България след обявения фалит на КТБ. Наблюдаващ прокурор на делото за източването на банката беше настоящият главен прокурор Иван Гешев.
В момента делото за източването на КТБ все още е висящо на първа инстанция в Специализирания наказателен съд, който вече е закрит.
Решението на Интерпол не означава, че Цветан Василев може да се върне безпроблемно в България.
"Цветан Василев можеше да се върне в България от самото начало, още през 2014 г., и щяха да го арестуват, както най-вероятно ще постъпят и сега, ако се прибере", каза за Свободна Европа адвокат Константин Симеонов. Той обясни, че в България Василев има постановление за задържане от 2014 г., което все още е валидно и може да бъде задействано.
"Освен това има и европейска заповед за арест, която не е по линия на Интерпол. Нещата кореспондират с политическото убежище и отказа за екстрадиция на Василев", каза Константинов.
Цветан Василев получи политическо убежище в Сърбия през юли 2021 г. През февруари 2020 г. Гешев обвини Русия, че пази Василев с помощта на Сърбия. Тогава главният прокурор писа до Съвета на Европа, Европейския комитет по проблемите на престъпността, председателката на ЕК Урсула фон дер Лайен и до тогавашния председател на Европейския парламент Давид-Мария Сасоли.
През юли 2014 г. бизнесменът Цветан Василев беше привлечен като обвиняем за длъжностно присвояване в особено големи размери във връзка с фалита на Корпоративна търговска банка (КТБ). Впоследствие той е обвинен за над 100 престъпления. На Василев са му повдигнати обвинения задочно, защото е в чужбина.
Вижте също КТБ, цигари и един изчезнал тефтер. Пет случая, в които Пеевски остана незабелязан за прокурорите