България може да получи всички седем танкера с втечнен газ от октомври до април, ако служебното правителство реши. Това каза бившият енергиен министър Александър Николов в четвъртък пред Нова телевизия. Според него в енергетиката няма "хаос", а доставките на природен газ могат да бъдат осигурени в пълен обем.
В сряда служебният премиер Гълъб Донев съобщи, че създава междуведомствен кризисен щаб в енергетиката, със задача "да предложи решения за овладяване на хаоса и разрухата в сектора".
Служебното правителство обвини бившите управляващи, че не са осигурили достатъчно доставки на природен газ. Според бившия енергиен министър Александър Николов обаче това не е вярно.
Вижте също Правителството видя "хаос и разруха" в енергетиката и създаде кризисен щаб, за да ги овладееНиколов каза, че офертата за доставка на седем танкера с втечнен природен газ от САЩ е "ангажираща". Това означава, че България решава дали да я приеме или не, но продавачът има ангажимент да извърши доставката. Той добави, че има подписан рамков договор с американската компания "Шиниър" (Cheniere) за доставка на втечнения газ.
Според досегашните управляващи за първия кораб е осигурен капацитет за терминала в Гърция, където да бъде доставен. Впоследствие се появиха критики, че за останалите шест доставки няма как да стигнат до България, защото няма свободни слотове на терминалите за втечнен газ в Гърция и Турция.
По думите на Николов търговете за капацитет на гръцкия терминал на остров Ревитуса за месеците на втората и третата доставка - ноември и декември, все още не са обявени. Именно на този терминал е резервиран слот за доставката през октомври.
По думите на бившия енергиен министър предишното правителство не е резервирало капацитет за следващите месеци, защото не е искало "да задължава служебното с разходи и конкретно решение, при положение че има гъвкав пазар", както и заради високите цени в момента.
"Освен това терминалът на гръцкия остров Ревитуса скоро ще увеличи капацитета си. България, ако реши, ще получи всичките седем карга с втечнен газ", каза Николов.
Вижте също "Имаме договорен слот". "Продължаваме промяната" предложи съдействие на кризисния щаб за газаВ четвъртък председателят на съвета на директорите на "Булгаргаз" Иван Топчийски също коментира доставките на газ. Той каза пред БНТ, че е "най-реалистично в дългосрочен план" да се сключи договор именно за втечнен газ.
По негови думи вероятността България отново да получава газ от Русия по съществуващия договор е малка.
Твърденията се разминават с негово изказване пред Свободна Европа ден по-рано. Тогава от думите му стана ясно, че разговорите с руската компания за възобновяване на доставките са с предимство пред осигуряването на газ от алтернативен източник.
Той каза, че „стига да имаме гаранции, че няма да има риск за „Булгаргаз“, дружеството ще открие сметка в рубли. От „Булгаргаз“ са изпратили и писмено притесненията си, свързани с отварянето на тази сметка, но до този момент нямат отговор от руската компания. Именно с този отговор е обвързано решението за доставка на пълния обем договорени танкери с втечнен газ.