Бойко Борисов каза, че ГЕРБ би участвала в съвместно управление с всяка партия, която е готова да приеме максимално бързо 6 закона, свързани с енергийна диверсификация на България, ограничаване на вдигането на режийните разходи на хората и бизнеса и съдебна реформа. Той покани опонентите си от "Продължаваме промяната" ако наистина искат да постигнат тези цели, да се обединят с ГЕРБ след изборите.
Шестте приоритета, които Борисов изброи, са:
- Приемане на закон за 100% диверсификация на доставките на газ от "Газпром";
- Слагане на таван на цените на горивата от 2.70 лева;
- Подписване на договор със САЩ за доставка на още осем изтребителя F-16;
- 100% диверсификация на доставките на руско ядрено гориво и мощности;
- Спиране на увеличаването на цените на тока;
- Съдебна реформа.
Тези приоритети на ГЕРБ се приближават много близо до целите, които си поставят партиите „Продължаваме промяната“ и „Демократична България“. Те обаче казват, че не биха участвали в коалиция с Борисов, защото го обвиняват в корупция, кражба на обществени средства и обслужване на задкулисни интереси.
Лидерът на ГЕРБ обаче им предложи да се обединят в следващото Народно събрание с цел приемането на тези закони.
„След 2 месеца ние ще имаме минимум 59 депутати, както досега. Аз мисля, че ще са повече. С първата или с втората управляваща партия ние ще имаме голямо мнозинство да приемем всичките тези закони и тогава никой не може да обяснява кой защо и как работи“, каза Борисов.
Вижте също Петков води разговори за още доставки на газ от АзербайджанСпоред него премиерът в оставка Кирил Петков не се е справил с осигуряването на достатъчно доставки на газ от други държави и на България й „извиват ръцете“. Затова Борисов предложи да помогне със своята експертиза и тази на членове на партията му, за да не се върне страната назад.
„Няма нещо, в което те да се успели. Всичко е забатачено. Ако с Турция искат да им обясня как става, с Гърция как става и така нататък, да ме наемат, ще им кажа“, каза Борисов.
Бившият премиер каза, че си говори на първо име с турския президент Реджеп Тайип Ердоган и знае как да разговаря с него най-добре. По думите му ГЕРБ са постигнали много в посока на това държавата да може да получава газ от други държава и да стане „лидер на Балканите“ в газопренасянето.
По време на трите мандата на Борисов Русия остана единственият вносител на горива за България, а руските компании „Газпром“ и „Лукойл“ имаха почти абсолютен монопол на пазара. Интерконтекторът за внос на газ от южни държави, който Кирил Петков откри по-рано този месец, не беше завършен близо десетилетие, а ПП обвинява ГЕРБ в умишлено забавяне на строежа.
Вижте също Открехнатата врата на промяната. Може ли откъсването от Русия да бъде спряноБойко Борисов в неделя критикува многократно действията на Кирил Петков в уговарянето на доставки на газ с Азербайджан, САЩ, Гърция и Турция, но все пак отправи покана към него за съвместно управление.
„Ако е вярно това, което Кирил Петков казва, че най-голямата корупция я генерира Путин в България чрез „Газпром“, ето ви прекрасно място, време, ако имат желание, на 100% да се разбие тази корупция“, каза той.
Така лидерът на ГЕРБ продължи еднозначните сигнали от партията в последните дни. В събота Тома Биков каза, че е важно в следващия парламент да се говори с всички партии, а в неделя сутрин председателят на парламентарната група Десислава Атанасова каза пред БНТ, че по всяка важна тема е възможно надпартийно обединение на всички, които имат еднаква ценностна система.
Вижте също Може ли Азербайджан да помогне на Европа да се откаже от руския газ