Русия, Турция, Украйна и ООН подписaха споразумения за износ на зърно

Разрушен руски танк се вижда на фона на слънчоглед в земеделска ферма в Украйна.

В Истанбул беше подписано споразумение по плана на ООН, което позволява отново да се изнася украинско зърно, въпреки че в страната се води война. Целта е да се предотврати световната продоволствена криза, която Русия предизвика като нападна Украйна през февруари.

За да не се налага Киев и Москва да подписват съвместен документ, двете страни са подписали две огледални сделки отделно. Руският министър на отбраната Сергей Шойгу е подписал едно споразумение с Турция и ООН, а украинският министър на инфраструктурата Олександър Кубраков е подписал друго споразумение също с Турция и ООН.

На церемонията по подписването в двореца Долмабахче в Истанбул присъстваха генералният секретар на ООН Антонио Гутериш и турският президент Реджеп Тайип Ердоган. Ердоган каза, че за изпълнението на договорките ще се следи от координационен център в Истанбул.

Споразумението ще позволи да се възобнови безопасното транспортиране на селскостопански продукти от черноморските пристанища.

Заради високите температури в Украйна избухнаха пожари по полетата с жито.

Микхаило Подоляк, който е съветник на украинския президент, каза по-рано, че споразумението е написано така, че да не позволява износът на зърно да се случва от руски кораби, като и че няма да има руски служители в украинските пристанища. Той каза, че всякакви провокации ще бъдат срещната си „моментален военен отговор“.

Украйна и Русия са сред най-големите износители на храни в света, а украинските пристанища, включително основният център Одеса, са блокирани от руския черноморски флот.

Украински военен върви до горящо поле с пшеница в Донецк на 17 юли.

Спирането на износа на зърно по време на петмесечната война доведе до драстично покачване на цените, а повторното отваряне на украинските пристанища може да предотврати глад в някои части на света, пише Ройтерс. Около 20 милиона тона зърно са блокирани в силозите в Одеса, както и десетки кораби заради офанзивата на Москва.

Гутереш казва, че споразумението позволява да бъдат отворени пристанищата в Одеса, Черноморск и други.

Русия отрича, че конфликтът е влошил продоволствената криза, а вместо това обвинява западните санкции, че бавят нейния износ на храни и торове, и Украйна – за това, че е минирала черноморските си пристанища.

Your browser doesn’t support HTML5

Защо България яде хляб от фураж