Министрите на финансите и здравеопазването на Великобритания Руши Сунак и Саджид Джавид подадоха оставки късно във вторник. С това позицията на премиера Борис Джонсън изглежда силно разклатена и той ще трябва да се бори за оцеляването на кабинета си, съобщи Би Би Си.
Оставките дойдоха в момент, когато Джонсън се опитваше да се извини за поредния скандал, разтърсил правителството му - назначаването на отговорен пост в партията на човек, срещу когото е имало жалби за сексуално насилие.
Във вторник министриte на финансите и здравеопазването съобщиха за решението си с писма, в които изразиха съмнение, че Джонсън е способен да управлява администрация, спазвайки нужните стандарти.
"Да се оттегля като финансов министър, докато светът страда от икономическите последици от пандемията, войната в Украйна и други сериозни предизвикателства, е решение, което не взех лесно", написа в писмото си финансовия министър Сунак.
"Въпреки това обществото с право очаква правителството да се ръководи правилно, компетентно и сериозно. Признавам, че това може да е последната ми министерска работа, но вярвам, че за тези стандарти си струва да се борим и затова подавам оставка", допълни в мотивите си Сунак.
Здравният министър Джавид от своя страна посочи, че много законодатели и обществеността са загубили доверие в способността на Джонсън да управлява страната в името на националните интереси.
"Ситуацията няма да се промени под Вашето ръководство - и следователно Вие изгубихте и моето доверие", каза Джавид.
Решенията им бяха последвани още от оставките на зам.-председателя на управляващата партия по въпросите на младежта, няколко парламентарни секретари на министри и един търговски представител. Британската външна министърка Лиз Тръс обаче каза, че стои на "100% зад премиера".
На този фон лидерът на опозиционната Лейбъристка партия заяви, че правителството на Джонсън се разпада, а лидерът на либералдемократите призова премиера към незабавна оставка.
През последните месеци кабинетът на Борис Джонсън беше намесен в множество скандали. Основният от тях, който стана известен като "партигейт", беше породен от разкрития за партита, провеждани в правителствени служби въпреки наложени ограничения вследствие на пандемията на коронавирус.
Заради казуса в началото на юни управлението на Джонсън беше изправено пред вот на недоверие, който обаче издържа.
Вижте също Борис Джонсън остава премиер след неуспешен вот на недоверие