Незаконна сграда до "сараите на Доган" се разрушава от собственика

Останки от съборената постройка на фона на лятната резиденция на Ахмед Доган в Росенец. Стоп-кадър от репортаж на bTV, 2 юли 2022 г.

Една от незаконните постройки в Росенец беше разрушена, съобщи пресцентърът на "Да, България". Става дума за двуетажна сграда, разположена на плажа до лятната резиденция на Ахмед Доган, почетният председател на ДПС.

Разрушението е било извършено от собственика на сградата – фирмата "Стрейтлайн".

Премахването на незаконната сграда беше разпоредено от община Бургас през август 2021 г., но "Стрейтлайн" обжалва. Последваха няколко съдебни спора и търсене на пари за премахването на постройката.

В района има още 13 незаконни постройки, твърди "Демократична България" (ДБ).

Вижте също Липсват книжа, проекти и разрешения. Прокуратурата откри данни за престъпление в парк "Росенец"

През юли 2020 г. трима души от ДБ, в това число и съпредседателят й Христо Иванов, достигнаха по море до този плаж и бяха прогонени обратно в морето от представители на НСО.

Акцията, предавана на живо в социалните мрежи, имаше за цел да покаже незаконното обособяване на една територия като непристъпна и скритата връзка на ДПС с държавата и управлението на ГЕРБ. Тя, заедно с обиска на прокуратурата в президентската институция, доведе до многомесечни протести срещу правителството на Бойко Борисов.

Вижте също Доган и НСО. Как политически лидер беше избутан в морето, за да не доближи имот на ДПС

Случаят прерасна и в изясняване на законността на постройките на брега на морето в парк Росенец.

Освен къщата на плажа, съборена през уикенда, в първата вълна трябваше да бъдат премахнати още триетажна масивна постройка и павилион, използван от охраната. На събаряне подлежат и още две сгради - друга двуетажна постройка и оранжерия, твърдят от "Да, България".

След края на управлението на ГЕРБ Дирекцията за национален строителен контрол (ДНСК) установи, че и удължението на кея пред "сараите" на Ахмед Доган е незаконно.

Вижте също "Апартаментгейт", "Росенец", чекмеджето на премиера... Какво става със случаите, на които ЕП обърна особено внимание