Десетки съюзници на Украйна са били мишена на руски кибершпионаж

Хакери са извършвали "стратегически шпионаж" срещу правителства, мозъчни тръстове, компании и хуманитарни организации в 42 страни, подкрепящи Киев. Те са действали от от името на руската държава. Това се казва в доклад на Майкрософт, цитиран от БТА.

"От началото на войната руските кибератаки срещу съюзници на Украйна са били успешни в 29 процента от случаите", пише президентът на софтуерния гигант Брад Смит и допълва, че в поне една четвърт от успешните атаки е имало кражба на данни.

"След сформирането на коалиция от страни в защита на Украйна руските разузнавателни служби засилиха проникването в компютърни мрежи и шпионските си действия срещу правителства на страни съюзници на Украйна", каза Смит.

Близо две трети от мишените на кибершпионажа са членки на НАТО. Главната цел са били САЩ, следвани от Полша, която е основният канал за военна помощ за Украйна. През последните два месеца се наблюдава увеличение на хакерските атаки и срещу Дания, Норвегия, Финландия, Швеция и Турция.

Изненадващото изключение е Естония, където от Майкрософт не са засекли нито едно киберпроникване от началото на руската инвазия в Украйна на 24 февруари. Компанията отдава това на факта, че Естония е възприела така наречените облачни технологии, които правят по-лесно засичането на нарушители. В киберзащитата на някои европейски правителства продължава да има значителни слабости, констатира Майкрософт, без да уточнява кои.

Половината от общо 128-те атакувани организации са държавни ведомства, а 12 процента са неправителствени структури, най-вече мозъчни тръстове и хуманитарни организации, се казва в 28-страничния доклад. Сред мишените са също компании от телекомуникационния, енергийния и отбранителния сектор.

В началото на май министърът на електронното управление Божидар Божанов ("Демократична България") каза, че български институции също са били обект на серия от кибератаки, които дават индикации, че са проведени от хакерски групи, свързани с Русия.

Вижте също "Кибератаките срещу държавите от ЕС по границата с Русия и Беларус зачестяват". Божидар Божанов пред Свободна Европа