България трябва да изрази категорична солидарност с Украйна по време на предстоящата среща на върха на НАТО в Мадрид, включително да предостави необходимите на украинците въоръжение и боеприпаси. Това призовават четирима бивш външни министри и шестима бивши министри на отбраната - Надежда Нейнски, Соломон Паси, Даниел Митов, Екатерина Захариева, Бойко Ноев, Николай Свинаров, Аню Ангелов, Тодор Тагарев, Велизар Шаламанов и Николай Ненчев.
“Политическите партии в България трябва да осъзнаят своята отговорност за гарантиране на сигурността на страната в новите условия. Те трябва да гарантират, че разразилата се политическата криза няма да засегне негативно сферата на отбраната”, казват десетимата бивши членове на Министерския съвет в свое отворено писмо, разпространено в понеделник.
Предоставянето на оръжие в помощ на украинската съпротива срещу руската армия разделя управляващата коалиция в България. БСП категорично се провипоставя на такова решение. В началото на май мандатоносителите от “Продължаваме промяната” предложиха компромисен вариант - България да не изпраща оръжие на Украйна, но да ремонтира украинска военна техника, ако Киев поиска това. Това решение беше гласувано в парламента.
Бившите министри на външните работи и она отбраната в редица правителства през последните десетилетия настояват и за “ускорено превъоръжаване на българските въоръжени сили, както и за разширено предно разполагане на сили на НАТО в България, с което да се гарантира сигурността на страната в тази критична ситуация”.
“Необходимо е приоритетно приемане на адекватно финансирана програма за превъоръжаване и мотивация на хората в униформа, която наистина да отговаря на потребностите на времето. Призоваваме за спешни действия по противодействие на руските информационни операции срещу българските интереси”, се казва още в писмото.
Вижте също Войната: Путин обяви, че Русия е изстреляла срещу Украйна нова ракета със среден обсегБившите министри отбелязват, че в навечерието на срещата на върха на НАТО светът става свидетел на ескалация на войната в Украйна, при която “руската армия изгаря с огън земята на суверенна Украйна без да се съобразява с елементарни норми за защита на цивилно население, болници, училища, религиозни и културни обекти”.
Авторите на писмото посочват и, че след Донбас Москва “ще опита да продължи агресията в Черноморското направление към Одеса и Молдова”.
Бившите български министри изразяват надежда, че съюзниците в НАТО и ЕС ще дадат “решителен отговор на засиленото хибридно въздействие на Кремъл чрез пропаганда, дезинформация, ограничаване на енергийни доставки и създаване на условия за засилен мигрантски натиск”.
“Противодействието на информационната война на Русия е особено важно в България, където виждаме задълбочаващо се разделение в обществото и опити за дестабилизация на страната.”
Като сериозен проблем десетимата посочват и съветското въоръжение, което по думите му продължава да бъде “гръбнак” на Българската армия, въпреки че “тези оръжия все повече се превръщат в препятствие за пълноценното интегриране в съюзната отбрана, което намалява и възможностите да ни бъде оказвана подкрепа в случай на заплахи за сигурността ни”.
Вижте също "Колеблива и лигава България". Какво показва гласуваната военна помощ за Украйна