Актуализацията на бюджета беше приета от Министерски съвет и ще бъде внесена още в сряда в Народното събрание. Това каза пред журналисти министърът на електронното управление Божидар Божанов след редовното заседание на кабинета, което приключи в ранния следобяд в сряда.
Приет без ИТН
Трима от министрите на „Има такъв народ“ са напуснали заседанието, защото са им били отказани средства за увеличение на заплатите на служителите във външно министерство и допълнителни 2 млрд. лв. за пътищата в страната, съобщи Дневник.
Александър Николов, четвъртият министър на партията на Слави Трифонов, не е е присъствал на заседанието.
Засега министрите от „Има такъв народ“ не са обявили официално мотивите на решението си да напуснат заседанието на кабинета.
Вижте също ИТН опитва да отложи плана за въвеждане на еврото, за да се направи "анализ на ефектите"Божанов (ДБ) отрече да е имало скандал на заседанието, а само „обсъждания“.
Министърът на туризма Христо Проданов (БСП) каза пред БНР по-рано в сряда, че правителството не е застрашено и актуализацията на бюджета ще бъде приета.
"Просто колегите да си изяснят чисто партийно каква е тяхната позиция и те заради това отидоха в парламента или не знам къде, за да направят такава среща. Не, правителството не е застрашено. Бюджетът ще бъде приет".
Проданов допълни, че няма "орязани" пари за нито едно министерство.
Вижте също Къде са евтините дърва на държавни цени, които обеща Корнелия НиноваКакво е новото в бюджета
Преди заседанието на кабинета премиерът Кирил Петков очерта какви са основните мерки, заложени от правителството в настоящата актуализация.
„Увеличават се пенсиите с 60 лева, плюс 10%. Таванът на пенсиите става 2000 лева. През последните 12 месеца минималната пенсия се е покачила от 300 лева на 467 лева“, каза Петков.
Заложена е и възможност бензиностанциите да намалят цената на обикновения дизел и бензин с 25 стотинки на литър.
„От това ще може да се възползва всеки българин с българска регистрация на автомобила. Няма да помагаме на хората, които преминават през България“, обясни Петков.
Сред мерките са още освобождаване на електрическата енергия и втечнения газ от акциз, намаляване на ДДС ставката на парното на 9%, нулева ДДС-ставка за хляба и облекчаване на данъчните плащания за младите работещи семейства.
„Тези мерки са безпрецедентни“, каза Кирил Петков. Той отрече те да са „проинфлационни“, защото крайният дефицит остава 4,1%.
„Не харчим повече пари, просто ги даваме на хората, които имат най-голяма нужда“, каза министър-председателят.
Защо се налага
Актуализацията на бюджета се прави заради нови антикризисни мерки. Те бяха представени от представители на управляващата коалиция заедно в средата на май, а при първите експертни коалиционни срещи партньорите не показваха различия помежду си, припомня Дневник.
Вижте също Отстъпка за гориво, по-високи пенсии и 0% ДДС за хляба. Правителството представи антикризисни меркиПроектът за бюджетната актуализация беше публикуван в понеделник следобед, след което ИТН започна да изразява различни критики към него.
Актуализацията сега трябва да мине на първо и второ четене в Народното събрание, като финансовият министър Асен Василев каза, че се надява това да стане още тази седмица.
Очаква се новият бюджет да влезе в сила от 1 юли.