Председателката на Европейската комисия (ЕК) Урсула фон дер Лайен обвини Русия, че използва доставките на храни като оръжие във войната си срещу Украйна, предадоха световните агенции.
Думите ѝ дойдоха на фона на покачващите се цени на зърното, олиото и други хранителни стоки на световния пазар. Тенденциите започнаха след нахлуването на Москва в Украйна, която е един от най-големите производители на пшеница в света.
"В окупирана от Русия Украйна армията на Кремъл конфискува зърнени запаси и машини... А руски военни кораби в Черно море блокират украински кораби, пълни с пшеница и слънчоглед", каза Фон дер Лайен по време на срещата на Световната икономически форум (WEF) в Давос, Швейцария, във вторник.
"Русия сега трупа собствения си износ на храни като форма на изнудване - задържа доставките, за да повиши световните цени, или търгува пшеница в замяна на политическа подкрепа. Тя използва глада и зърното, за да упражни влияние", каза още Фон дер Лайен.
По думите ѝ за някои това е съживило спомени от едно "тъмно минало – времената на съветските конфискации на реколтата и опустошителния глад от 30-те години на миналия век" - препратка към организирания от Йосиф Сталин Гладомор, заради който умират милиони украинци.
По-рано Русия обвини Запада за недостига на храни и покачващите се цени. Според Кремъл причина за това са наложените от страна на ЕС и САЩ санкции върху Русия.
Германското правителство от своя страна обвини Русия, че блокира потенциалната доставка на около 20 милиона тона зърно от Украйна, а полският президент Анджей Дуда каза по време на срещата в Давос, че недостигът на храна може да предизвика вълна от мигранти от Северна Африка към Европа.
По думите на председателката на ЕК Урсула фон дер Лайен Запдът може да се справи с опитите на Русия да пречи на доставките на храни само чрез глобално сътрудничество.
Вижте също Войната: Путин обяви, че Русия е изстреляла срещу Украйна нова ракета със среден обсег