България няма да получи отстъпка в сроковете за въвеждане на забраната за внос на руски петрол. Това съобщи Ройтерс, позовавайки се на свои източници от Европейската комисия (ЕК).
В петък започна среща на представители на страните членки на Европейския съюз, на която те обсъждат предложения нов пакет от санкции срещу Русия. Той включва и пълно ембарго върху вноса на руски петрол. По-рано въ сряда министърът на финансите Асен Василев каза, че България ще поиска да бъде сред страните, за които ще бъдат направени изключения в сроковете за въвеждане на забраната.
Според информация на Ройтерс ЕК не е приела това искане. По думите на един европейски дипломат България не е получила отстъпка, защото "не е представила никакви реални аргументи" за това.
Отстъпки в сроковете за налагане на ембаргото са получили само Унгария, Чехия и Словакия, защото "имат обективен проблем" за намиране на алтернативни доставки, съобщават източниците на Ройтерс.
Вижте също "Атомна бомба". Унгария потвърди, че няма да подкрепи ембарго върху руския петролСпоред преработеното предложение Унгария и Словакия ще могат да купуват руски петрол от тръбопроводи по действащите договори до края на 2024 г., а за Чехия срокът е до юни 2024 г.
Във всички останали страни от ЕС забраната за купуване на петрол от Русия трябва да влезе в сила след 6 месеца, а за купуването на петролни продукти - след 8 месеца.
По-рано в петък началничката на политическия кабинет на българското правителство Лена Бориславова каза пред Euronews Bulgaria, че на този етап България няма как да подкрепи спирането на доставките на руски нефт.
За петролните санкции има дълъг преходен период, който ще даде възможност на Европа на всяка държава да намери алтернативни доставчици. Ако обаче ЕК не се съгласи на дерогация за България, правителството ни няма да подкрепи ембаргото върху руския петрол, каза Бориславова.
Предложението на ЕК е част от шести пакет санкции, които Европейският съюз ще наложи на Русия вследствие на започнатата война в Украйна. За да влезе в сила, предложението изисква одобрение от всички 27 страни членки.
Вижте също Колко е важен? Кой го ползва? Може ли България без него? Въпроси и отговори за руския газ