Унгария няма да подкрепи новия пакет санкции на Европейския съюз (ЕС), включващи забрана върху вноса на руски петрол. Това потвърди в петък премиерът на страната Виктор Орбан.
По-рано във вторник Европейската комисия (ЕК) предложи пред Европейския парламент налагане на пълно ембарго на руския петрол до края на годината. Предложението е част от шести поред пакет санкции, който ЕС планира да наложи на Русия заради продължаващата руска военна агресия срещу Украйна.
Пред унгарското национално радио в петък Орбан определи идеята за ембарго върху руския петрол като "атомна бомба" върху унгарската икономика. По думите му Будапеща е готова да подкрепи други предложения, които обаче да не ощетяват унгарските интереси.
Според Орбан предложението на ЕК не взима предвид различните ситуации, в които се намират различните страни членки. Тези държави, които имат излаз на море, например, могат да внасят нефт с танкери. Страни като Унгария, които нямат собствена брегова ивица обаче, не разполагат с тази възможност и са по-зависими от доставките на руски петрол по нефтопроводи.
Вижте също Колко е важен? Кой го ползва? Може ли България без него? Въпроси и отговори за руския газОсвен Унгария, преди дни и Словакия обяви, че е против ембаргото, тъй като е твърде зависима от руски нефт. В сряда българският министър на финансите на Асен Василев също каза, че ако има изключения при налагането на забраната за внос на руски петрол, България ще поиска да е едно от тях.
След информация, че Унгария и Словакия ще получат прозорец до края на 2023 г., за да се адаптират към общоевропейската забрана, Виктор Орбан коментира, че и това време не би било достатъчно.
"Знаем много добре какво ни трябва: първо, необходими са ни 5 години, за да завършим целия процес. Една година до година и половина не стига за нищо", каза Орбан.
Предложението на ЕК е част от шести пакет санкции, които Европейският съюз ще наложи на Русия вследствие на започнатата война в Украйна. То предвижда пълно спиране на доставките на руски суров петрол в рамките на шест месеца, както и на други рафинирани петролни продукти до края на годината.
За да влезе в сила, предложението изисква одобрение от всички 27 страни членки. Предложените нови санкции предвиждат също изключването на Сбербанк, най-голямата руска банка, от международната система за разплащания SWIFT. Предвижда се и забрана на три руски държавни радио и телевизионни оператори.
Your browser doesn’t support HTML5