Европейският съюз (ЕС) работи върху шести пакет от санкции срещу Русия заради войната в Украйна, които ще засегнат петролната промишленост на Москва, повече руски банки и тези, които са отговорни за дезинформацията. Това обяви във вторник водещият европейски дипломат Жозеп Борел, цитиран от Ройтерс
“Работим върху шести пакет от санкции, които ще изключат повече банки от системата SWIFT, ще са насочени срещу източниците на дезинформация и ще засегнат вноса на петрол”, написа Борел в Туитър, добавяйки, че предложенията на Европейската комисия (ЕК) ще бъдат предтавени за одобрение за 27-те страни членки.
Очаква се председателката на ЕК Урсула фон дер Лайен да представи в сряда предложените санкции, които ще включват поетапна забрана върху вноса на руски петрол до края на годината. Междувременно Словакия и Унгария заявиха, че няма да подкрепят ембаргото, тъй като са твърде зависими от руския внос на петрол.
Ден по-рано Германия демонстрира промяна в позицията си спрямо потенциалната забрана на вноса на руски нефт в ЕС. Това стана в понеделник, когато в Брюксел се проведе извънредно заседание на европейските енергийни министри.
То беше свикано по повод спрените от Русия доставки на природен газ за Полша и България. Френската министърка на екологичния преход Барбара Помпили, чиято страна председателства ЕС, каза, че целта на срещата е да "осигури солидарността ни с нашите колеги от България и Полша".
Другата основна тема по време на срещата обаче беше налагането на потенциално ембарго на руския петрол. Дипломати от ЕС коментираха, че блокът клони към забрана на руския петрол до края на годината като част от шестия пакет от санкции срещу Русия заради военната ѝ инвазия в Украйна.
Вижте също "Ще отблъснем агресора". Спирането на газа накара "Продължаваме промяната" да подкрепи военна помощ за УкрайнаПолската министърка на околната среда Анна Москва отбеляза, че Евросъюзът вече е наложил ембарго върху руските въглища, което ще влезе в сила от август, и "сега е време за петрола".
Досега Германия демонстрираше предпазливост по отношение на икономическите последици от налагането на подобна забрана, но двама нейни министри дадоха знак за промяна в позицията на страната.
Германският министър на икономиката Роберт Хабек каза, че Берлин "не е против забраната на петрол за Русия". Междувременно финансовият му колега Кристиан Линднер коментира пред германска телевизия, че е възможно Германия още сега да се откаже от руския внос на въглища и петрол.
Вижте също "Никой няма да плаща в рубли". Управляващите уверяват, че всички в ЕС са обединени срещу "Газпром"На този фон гемрнаският канцлер Олаф Шолц за пореден път призова руския президент Владимир Путин да прекрати военните действия на страната си в Украйна и да изтегли войските си.
"Спрете тази война, спрете безсмислените убийства, изтеглете войските си от Украйна", каза той на 2 май след среща в Берлин с индийския премиер Нарендра Моди.
По думите на Шолц европейските санкции срещу Русия няма да бъдат вдигнати без постигане на мирно споразумение с Украйна. Индийският му колега Моди пък отбеляза, че диалогът е единственият начин за постигане на решение.
Вижте също Войната: Кремъл залага на нова ракета срещу Украйна