Китайската държавна компания "Синопек" (Sinopec Group) е прекъснала разговорите за голяма инвестиция в петролната и газовата промишленост на Русия. Това съобщи Ройтерс в петък.
Това става на фона на тежки икономически санкции, които западните сили наложиха на Москва след началото на инвазията в Украйна. Китай е открит партньор на Русия и се обявява против тези мерки, въпреки че официално не е подкрепил войната и призовава за спиране на огъня и дипломатическо решение на конфликта.
"Синопек" е най-големият преработвател на петрол в Азия, а инвестициите, които прекъсва, са на стойност близо половин милиард долара. Средствата са били предназначени за газохимически завод и комплекс за продажба на руски газ в Китай.
От началото на руската инвазия в Украйна три китайски държавни компании - "Синопек", "Чайна нешънъл петролиъм корп" (China National Petroleum Corp - CNPC) и "Чайна нешънъл офшор корп" (China National Offshore Oil Corp - CNOOC) са започнали оценка на въздействието на санкциите върху техните инвестиции в Русия, твърдят започнати източници.
"Компаниите ще следват указанията на Пекин в тази криза. Няма място за собствени инициативи", посочи висш представител на една от компаниите, цитиран от Ройтерс.
Междувременно японските и френските компании, участващи в руския проект "Арктик СПГ-2" за добив на природен газ, обявиха, че замразяват новите инвестиции в него в съгласие с наложените на Русия санкции. Проектът има за цел да изгради най-големия комплекс за природен газ в Далечния изток.
Акционери в проекта са "Новатек" (60%), френската "Тотал" (Total), китайските CNOOC и CNPC, както и консорциум от японските "Мицуи" (Mitsui) и "Джапан Арктик Ел Ен Джи" (Japan Arctic LNG), всички с по 10%.
Вижте също С Русия, но не съвсем. Каква е позицията на Китай за войната в Украйна