"Оля, започна, събуди се!" Как се пише писмо, докато в Киев вият сирените

Жена на гарата в Киев, заснета в първия ден от руската агресия. Снимката е илюстративна.

Оля има добра диплома, приятел и кариера в международна компания. Преди девет дни тя заспива с мечта за пътешествие. Няколко часа по-късно се събужда заложник на политическите и военни амбиции на Кремъл.

Говорихме с Оля на 2 и 3 март, когато тя ни написа писмо от родния ѝ Киев. Искахме просто да ни каже как изглежда градът й, но тя направи повече - описа срутването на целия ѝ свят, заличен още с първите бомби.

Публикуваме писмото ѝ без намеса и без да споменаваме истинското ѝ име.

Един предишен живот

Сряда, 23 февруари, беше нормален работен ден и нищо не предвещаваше неприятности. Работих от вкъщи. След това, както винаги, се разхождах по улиците с приятеля ми и обсъждахме бъдещото ни пътуване до Норвегия и ремонта в новия апартамент.

Вечер, след работа, обичахме да се разхождаме и да обсъждаме планове за бъдещето. Сега това е невъзможно. Откакто започна войната в Украйна, излязох навън само веднъж, за да донеса вода. Въпреки че Киев е под контрола на Украйна, излизането не е безопасно заради риска от внезапно въздушно нападение или вероятността да се сблъскаш със саботьори на улицата.

Събуждането

Никога няма да забравя ранната утрин на 24 февруари. Около 5 сутринта приятелят ми ме събуди с думите: "Оля, започна, събуди се“! Оттогава животът ни се превърна в безкрайно следене на новините, тичане до убежището и обратно, и телефонни разговори със семейството, за да проверим дали всички са живи.

Неработещата ядрена централа е под контрола на руската армия.

Имам роднини, които живеят близо до Киев, в малко селце, наречено Феневичи. Селото се намира на пътя към Чернобилската атомна електроцентрала (превзета от руската ярмия и държана от нея, б.р.) и беларуската граница. Хората там са в капан и са на прага на хуманитарна катастрофа. Такава е ситуацията и в много украински градове под руска окупация. Не сме били във връзка с близките ни там от няколко дни. Молим се да са живи.

Това в момента е домът на част от колегите на Оля. Те също са на добри позиции в международната компания, в която работят. Сега се крият в метрото.

Майката на приятеля ми, която е на 75 години, е тежко болна. Ден преди началото на войната я изписаха от болницата, където я лекуваха от двустранна пневмония и COVID. Сега тя е сама в апартамента и дори нямаме възможност да отидем при нея.

В дъното на този коридор се намират тоалетните, които ползват хората, приютени в метрото.

Укритието

Не мърдаме от вкъщи. Слушаме всяко шумолене и се крием, когато завият сирените. Обикновено заставаме в коридора, спазвайки „правилото на двете стени“.

В къщата ни има и укритие, но аз слизах в него само веднъж и не искам да го правя отново. Това място ме побърква, не се чувствам сигурна в него и ми изглежда страшно.

Укритието в дома на Оля. Мястото е подобно на мазе. Няма вентилация, нито вода и тоалетна.

Храната

Късметлийка съм, че майка ми винаги е поддържала в наличност определено количество храна – замразено месо, риба. Преди това бяхме купили известно количество зърнени храни. Сякаш сме имали предчувствие, а може би е просто стечение на обстоятелствата.

Оля казва, че в големите супермаркети може да се намери храна. В малките магазини обаче рафтовете са празни, а населени места в Украйна са пред хуманитарна катастрофа.

Правителството прави всичко възможно, за да зарежда магазините с храна. Така че тук, в Киев, може да се пазарува от обикновените супермаркети.

Ходенето до магазините обаче е опасно. На нас ни помагат съседите, защото нямаме кола. Последния път, когато баща ми ходи да пазарува, в магазина нямаше зърнени храни. Имало е месо, но се чака прекалено дълго, за да си купиш.

В големите супермаркети може да се намери храна, но рафтовете на малките магазини са празни.

Малки фирми в Киев също помагат с хранителни стоки – някои раздават безплатно хляб по улиците. Така че няма проблем с храната… поне засега.

Парите

По отношение на парите, компанията, в която работя, подхожда с голямо разбиране и подкрепа и ни превежда заплатите. Нямам представа дали банкоматите в града работят, защото не съм пробвала да тегля пари от тях. В някои магазини обаче може да се теглят пари на касата. Ние засега плащаме без проблем с кредитните си карти.

Още с началото на инвазията на Русия се извиха опашки за теглене на пари.

Единственият проблем е, че някои магазини спекулират с войната и вдигат цените на стоките, вместо да помагат на хората като поддържат цените на нивата отпреди нападението.

"Моят народ"

Ситуацията в Киев не е толкова ужасна, колкото в други градове. Някои населени места са на прага на хуманитарна катастрофа. Говоря за тези, които са под руска окупация.

Някои хора тук отидоха на фронтовата линия, други - в териториалната отбрана, някои са доброволци или готвачи и т.н. Никой не е останал безучастен, никой не иска да види тук "руски свят" и "Руска пролет".

Аз много се гордея с моя народ, моята армия и моя президент.

И съм благодарна на всички, които ни подкрепят в такъв ужасен период. Няма да забравим това.

Дните ми минават с молитви всички да са живи. Страхуваме се и потръпваме от всеки шум. Но ние вярваме в нашата победа и това, че тя ще донесе нова ера, в която всички ще бъдат в безопасност.

Киев, 3 март 2022 г.

Your browser doesn’t support HTML5

Една седмица война. Как Украйна стана символ за света