Народното събрание прие на първо четене бюджета за 2022 г., с който според министъра на финансите Асен Василев ще се сложи край на политиката на бедност. След повече от 7 часа дебати в пленарната зала в четвъртък 129 депутати гласуваха "за", 97 бяха "против", а въздържали се нямаше.
В одобрената от кабинета финансова рамка е заложен дефицит от 5,9 млрд. лева или 4,1% от БВП. Очаква се поемане на нов дълг от 7,3 млрд. лева, с голяма част от които ще се покрият стари задължения.
От опозицията разкритикуваха проектобюджета, като Тома Биков от ГЕРБ прибягна до сравнението на бюджета с пица, използвано през 2009 г. от тогавашния финансов министър Симеон Дянков, за да обясни аргументите си.
"Това е голяма мазна кутия от пица, в която няма пица", каза Биков.
"Има пица за всички, няма пица за крадците", заяви в отговор Асен Василев.
Бившият министър на финансите Кирил Ананиев (ГЕРБ) също влезе в директен сблъсък с Асен Василев. Той разкритикува заложените по-високи инвестиции и по-експанзивна фискална политика, която предлага правителството.
По думите му предвиденият ръст на БВП е надценен и оптимистичен, а самият бюджет е "предизборен". Основа на спора между двамата стана философията на държавния бюджет - дали да се продължи с поддържаната вече няколко десетилетия политика на консервативна фискална дисциплина или да се заложи на умерени дефицити, които да се използват за инвестиции с цел икономически растеж.
"Валутният борд заложи като ценност консервативната фискална политика", посочи Ананиев. "Ние няма как да подкрепим този бюджет, който въплъщава погрешна философия, политика и техника на бюджетното планиране", каза още бившият финансов министър.
В отговор Асен Василев посочи, че правителството иска да се отдалечи именно от тази стара политика на ограничения и строга дисциплина. По думите му тя е била подходяща след тежката криза през 90-те години, но след влизането в ЕС, когато има излишъци, тя е остаряла.
"[Новият] бюджет иска да направи публичната и инвестиционната среда поне толкова добра, колкото е в Европа, а не да се примирим с факта, че сме бедни и ще си останем бедни завинаги", каза Василев.
Проектобюджетът за 2022 г. беше одобрен от Министерския съвет на 31 януари. Тогава премиерът Кирил Петков го определи като "бюджет на растежа".
По-рано в сряда депутатите обсъдиха и приеха на първо четене финансовите рамки на Здравната каса и Държавното обществено осигуряване. Предстои текстовете да бъдат приети и на второ четене, след което според предвижданията на кабинета новият бюджет трябва да влезе в сила от април. Дотогава в сила ще бъде законът за бюджета за 2021 г.
Вижте също Правителството одобри "бюджет на растежа" за 2022 г.