България и Северна Македония подготвят съвместно честване на 150-годишнината от рождението на Гоце Делчев на 4 февруари. Това обяви премиерът Кирил Петков по време на изслушването си пред парламента в петък по повод резултатите от взаимните визити на правителствата на двете страни през последните две седмици.
Министър-председателят съобщи за честването в отговор на въпрос от бившата външна министърка от ГЕРБ Екатерина Захариева, която го посъветва "добронамерено" да "намали" ентусиазма си.
България не е съгласна с една от предложените от Скопие дати за съвместно честване на паметта на Гоце Делчев – 7 октомври. На тази дата през 1946 г. останките му са предадени от комунистическия режим в София на Скопие, тогава част от Югославия.
Гоце Делчев е сред водачите на Вътрешната македоноодринска революционна организация (наричана в югозападната ни съседка Македонска революционна организация). Историците в двете държави интерпретират различно характера и целите на органицзацията и нейните членове.
Вижте също Гоце Делчев и "извъннаучното напрежение" между България и Северна МакедонияПетков отчете като положителен факт пред парламента и съвместното заседание между двете правителства и подчерта, че на него е постигнат значителен напредък в диалога в различни области като земеделието, малките и средни предприятия и развиването на Коридор №8.
Той отбеляза, че фокус е бил поставен и върху правата на хората с българско самосъзнание в Северна Македония, като е заявено политическо намерение те да бъдат вписани в конституцията на страната, но без да бъдат поети ангажименти за срокове.
Министър-председателят увери депутатите, че българската страна няма намерение да сменя членове на Съвместната комисия по историческите и образователните въпроси, а тя предстои да проведе нови заседания. Темата беше коментирана в понеделник от северномакедонския вънешн министър Буяр Османи, който намекна, че София може да помисли за обновяване на нейните представители в комисията.
Захариева пък му отговори, че и предишни български правителства са подписвали меморандуми между двете страни, но от тях нищо конкретно не е последвало.
Вижте също "Негативни исторически факти." Защо думата "фашистки" винаги предизвиква спорове в София и Скопие