Москва ще вземе необходимите ответни мерки, ако не получи конструктивен отговор на исканите от нея гаранции за сигурността си. Това каза руският външен министър Сергей Лавров в обръщение към долната камара на руския парламент - Държавната Дума.
Думите му иидват на фона на струпването на около 100 000 руски войници и бойна техника близо до границата на Русия с Украйна, което започна в края на миналата година и доведе до опасения за възможна руска инвазия в страната. Москва твърди, че не възнамерява да предприема военни действия и твърди, че е заплашена самата тя - от активност на НАТО близо до руската граница.
В средата на декември Русия постави условия пред НАТО за деескалиране на напрежението. Сред тях беше и искането на Москва да не се изпращат допълнителни войници и оръжие в страните, които през май 1997 г. не са били част от НАТО. Сред тези страни е и България. Русия поиска също и гаранции, че Алиансът няма да се разширява повече на Изток.
Москва отправи тези искания през декември, като тази седмица очаква Вашингтон да отговори писмено на предложенията й.
В изявлението си пред парламента в сряда Лавров се обяви против включването на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ) или Европейския съюз (ЕС) в разговора за такива "гаранции за Русия".
Вижте също Западните лидери декларираха "тотално единство" по отношение на руската заплаха в Украйна
Той коментира начина, по който според него САЩ и НАТО се отнасят към руските искания: „Отчетливо се наблюдава опит да ни размотават проектите в безкрайни дискусии, с прехвърляне на темата към ОССЕ или чрез настойчиви призиви на ЕС и на него да му се намери място в тези дискусии. Няма да го позволим. Няма да дадем да ни размотават инициативата. Ако не получим конструктивен отговор и Западът продължи агресивния си курс, то Москва, както неведнъж заяви президентът, ще предприеме необходимите ответни мерки“.
Лавров посочи, че на Запад Русия среща предимно заплахи и че външната политика на страната му не е „фиксирана“ само върху отношенията със западния свят, който по негови думи е „американоцентричен“. В сравнение с това той определи Евразия като новия "център на световната политика".
„Русия е най-голямата евразийска и евро-тихоокеанска държава, и тя като никой друг е заинтересована в качествено устройство на обширните евразийски пространства“, каза Лавров. Той даде за пример партньорството на Русия с Китай, като посочи, че Русия се стреми към изграждане на евразийска система за сигурност.
Лавров допълни, че Русия се отваря към нови партньорства, сред които са и тези с африкански и латиноамерикански страни.
Вижте също "Действията на САЩ" оглавиха руски списък от заплахи пред нацията