Председателят на антикорупционната комисия Сотир Цацаров е изпратил оставката си в Народното събрание, казаха за Свободна Европа от Комисията на противодействие на корупцията и отнемане на незаконно придобитото имущество (КПКОНПИ). От комисията не коментираха повече подробности.
Миналата седмица стана ясно, че Цацаров ще поиска да бъде освободен от 1 март, когато се очаква да внесе годишния отчет за работата на КПКОНПИ в Народното събрание. Тогава ще станат ясни и мотивите му за оставката.
Новината идва на фона на информацията, изнесена в петък от премиера Кирил Петков, че Цацаров е с отнет допуск до класифицирана информация.
Вижте също "Това ще направи работата му невъзможна". Сотир Цацаров е с отнет достъп до класифицирана информацияПетков съобщи, че данните, на база които е отнет допуска на Цацаров до държавни тайни са класифицирана информация. От думите на премиера стана ясно, че председателят на антикорупционното звено се е провалил при контрола за надеждност, извършван от ДАНС.
По-късно Сотир Цацаров излезе с официална позиция относно отнетия му достъп до класифицирана информация. Според него до това се е стигнало след "продължителен институционален натиск, упражнен спрямо ръководството на ДАНС от министър-председателя Кирил Петков и от министъра на вътрешните работи Бойко Рашков”.
В позицията, публикувана на страницата на комисията нейният председател казва, че причината за отнетия допуск е проведената през 2017 г. среща с издателя на в. “Сега” Сашо Дончев в офиса на бизнесмена и по това време функционер на БСП Георги Гергов. Срещата е известна в публичното пространство като “ЦУМ гейт”, а тогава Цацаров беше главен прокурор. Висшият съдебен съвет (ВСС) така и не изясни какво точно се е случило по време на срещата. Дончев твърдеше, че е заплашен, а Цацаров отговори, че е имало опит да му бъде упражнен натиск.
Вижте също Въпроси и отговори: Какво се случи с "ЦУМ-гейт" и защо го разбрахме чак сега