Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен постави под въпрос защо беше необходимо на правителството на Казахстан да търси военна помощ от страна на Русия с цел справяне с вълната от гражданско неподчинение, обхванала страната.
Десетки души бяха убити по време на протести, започнали на 2 януари заради повишението на цената на пропан бутана, най-използваното гориво за автомобилите в страната. Демонстрациите прераснаха в бунт срещу управлението на Казахстан. Президентът Токаев отстрани бившия първи Нурсултан Назарбаев.
В последните дни, след искане на Токаев, към казахстанските сили се присъединиха и войници от Русия и Беларус.
Вижте също Обади се в Москва за помощ. Защо Казахстан покани руските войнициСпоред Вашингтон правителството в Казахстан може само да се справи с протестите. На 7 януари Блинкен каза пред журналисти, че не е ясно защо се налага участието на руските военни.
Първите от общо 2500 руски военни отряди вече са в столицата Алмати. След пристигането им Токаев благодари на руския президент Владимир Путин за помощта и каза, че войските ще откриват стрелба без предупреждение.
Кремъл неколкократно подчертава, че присъствието на войниците е временно и че тяхната цел е „опазването на реда“.
Your browser doesn’t support HTML5
След като по-рано тази седмица в Алмати имаше експлозии и стрелба през нощта, а протестиращите нахлуха в сградата на летището, президентът Касим-Жомарт Токаев поиска в сряда помощ от Организацията на договора за колективна сигурност (ОДКБ), за да "стабилизира" положението. ОДКБ е регионална организация, в която членуват Русия, Беларус, Армения, Таджикистан, Киргизстан и Казахстан.
Генералният секретар на ОДКБ Станислав Зас каза пред РИА Новости, че общият брой на мисията е 2500 военни, но контингентът може да се увеличи. Според него целта на операцията е да се защитят "важни държавни и стратегически обекти" и да се поддържа реда.
По думите на американския държавен секретар властите в Казахстан могат сами да се справят „по подходящ начин“ с протестиращите, като уважават правата им.
„Един урок от близката история е, че веднъж влезли в къщата ти руснаците, понякога им е много трудно да си тръгнат“, каза Блинкен на брифинг в петък.
Информацията от Казахстан е оскъдна, защото правителството блокира интернет и сигнала на мобилните телефони. Медиите също са под контрол.
Your browser doesn’t support HTML5
Разпространени снимки показват изгорели автомобили и обгорели сгради. Някои от демонстрантите носеха гумени палки и пръти. Запалени бяха резиденцията на президента и кметството в Алмати. Демонстрантите временно превзеха летището в Алмати, което остава затворено.
Токаев нарича протестиращите "терористи", които са обучени в чужбина. Москва повтаря това твърдение - че протестите са инспирирани отвън. Русия нарича изпращането на войски "антитерористична операция". Нито една от двете държави обаче не е представила доказателства за това.
Вижте също Да плашиш агресора само с думи. Как Чехословакия изчезна от картата