Снимките, които няма вече кой да събира

Убити, безследно изчезнали или арестувани само за критика към властта. Тези снимки разкриват историите на хиляди репресирани в бившия Съветски съюз. Днес обаче вече няма кой да събира снимките.

Това са само някои от снимките, събрани по време на дългогодишната работа на правозащитната организация "Международен Мемориал". На 28 декември Върховният съд на Русия нареди организацията да бъде закрита.

Череп, вероятно изкопан от гладни животни, до типичен за ГУЛАГ надгробен знак, в Колима в далечния изток на Русия. ГУЛАГ е мрежата от стотици трудови лагери, където са изпращани неудобните за комунистическия режим.

Това е една от над 800 снимки, публикувани от "Международен Мемориал" през 90-те години. Организацията издирва данни за безбройните случаи на репресии срещу невинни хора по време на Съветския съюз.

На 29 декември Върховният съд на Русия нареди закриването на "Мемориал" заради неспазване на закона за чуждестранните агенти. Конкретните нарушения са, че организацията е пропуснала да отбележи в няколко поста в социалните мрежи, че е обявена от властите за "чуждестранен агент".

Решението на съда разгневи много хора в Русия, които го определят като заглушаване на гласовете, които говорят за престъпленията по време на Съветския съюз.

Милиционерски участък в трудов лагер в Томск през 1934 г. На балкона са портретите на съветския лидер Йосиф Сталин (вдясно) и Феликс Дзерджински, който пряко ръководи репресиите, известни като "Червения терор". Един от лозунгите гласи: "Само в страната на Съветите можеш да промениш човек чрез труда".

Събирането на снимковия архив започва още със създаването на "Мемориал" през 1989 г. Тогава жертви на Съветския режим и техни роднини започват да изпращат свои снимки на организацията.

Целта е "да се запази паметта за трагичните страници от историята на нашата страна, да се събере историческо доказателство за държавния терор и неговите жертви, за съпротивата срещу режима и за трудното всекидневие на съветските хора".

Съветски функционер в Казахската съветска социалистическа република (днес независим Казахстан) на събрание за основаване на клон на "Мемориал" през 1989 г в Целиноград, днес Нур-Султан. Според присъствали, мъжът е извикал: "Връщайте се в Москва с вашия Мемориал!"

Съветски милиционери позират с кит белуга, който се застреляли до остров Вайгач в Арктическо море през 1930 г. Тогава на това място е създаден трудов лагер.

Лозунг в изоставен трудов лагер по трасето на недовършения проект на Сталин за Трансполярна железопътна магистрала. Надписът гласи: "Изпълнението на петгодишния план ще е голяма крачка напред по пътя на развитието от социализъм към комунизъм".

Снимка на млада жена, арестувана в сградата на "Лубянка" през 1949 г. Там се помещава централата на КГБ, която днес е наследена от Федералната служба за сигурност. Съдбата на жената не е известна.

Черепи на хора, за които се предполага, че са застреляни в концентрационен лагер в Красноярск през 20-те години.

Затворници пренасят тухли в Томск през 30-те години.

Юлия Одинцова позира с първата рокля, която си е ушила сама, две години след като е освободена от трудов лагер. Тя е била обвинена за "антисъветска пропаганда и агитация". Прекарва 8 години в различни лагери в Сибир. Освободена е през 1952 г.

Затворници пренасят трупи в района на трудов лагер в Ленинградски район през 30-те години.

Свещеник (вляво) и селянин след като са арестувани през 1932 г. от НКВД, съветската тайна полиция. Обвинението е, че двамата са се противопоставили на колективизацията на земеделските стопанства в северния район Коми.

Старши офицер от НКВД държи книгата "Основи на ленинизма" през 1932 г.

Колиба на милиционерско куче по трасето на недовършената Трансполярна железопътна магистрала, строена с насилствен труд.

Охранители и работници в трудов лагер по време на почивен ден със семействата си в Карелия през 1940 г.

Обувки в изоставен трудов лагер в Колима. Снимката е направена по време на експедиция в лагера през 2002 г. Затворниците са копали руда с калай и уран.

След съдебното решение за закриването на "Мемориал", организацията разпространи позиция, че ще продължи своята работа. "Мемориал" е повече от организация, дори повече от обществено движение. "Мемориал" е необходимостта, която руснаците изпитват, да знаят истината за трагичното минало на нашата държава и за съдбата на милиони жертви. Никой не може да закрие тази необходимост".

"Международен Мемориал" е организацията, която стои зад Центъра за човешки права "Мемориал", който също беше затворен със съдебно решение в последните дни на 2021 г.

Вижте също "Чукът се стовари върху нас". Защо Русия закрива най-старата си правозащитна организация