Трима учени получиха Нобелова награда за принос към разбирането на климатичните промени

Клаус Хаселман (ляво), Джорджо Паризи (център) и Сюкуро Манабе (дясно). Колажът е направен от Свободна Европа.

Учените Клаус Хаселман, Джорджо Паризи и Сюкуро Манабе са носителите на Нобелова награда за физика за 2021 г., съобщи Шведската академия на науките в Стокхолм.

Те са отличени за "революционния си принос за разбирането на сложни физически системи", се казва в официалното съобщение, предава Дневник.

Манабе и Хаселман са помогнали човечеството да започне да разбира такива сложни системи като атмосферата и океаните и да се разработят методи за моделирането им, което води към възможността за прогнозиране на това, какво се случва с тях при определени промени.

Това е и една от важните крачки към създаване на стабилна научна основа за прогнозиране на глобалната промяна на климата и оценка на ролята на човешката дейност за този процес.

Паризи е отличен за това как се отнасят хаотични състояния и флуктуации във физическите системи - от атомно до планетарно ниво. Това няма пряко отношение към моделирането на климатичните промени, но също е принос към разбирането им.

Вижте също Откривателите на рецептори за топлина и допир получиха Нобелова награда за медицина

Манабе работи в Принстънския университет в САЩ, а Хаселман - в Института за метеорология в Института "Макс Планк" в Германия. Паризи е изследовател в римския университет "Сапиенца".

От Шведската академия обясниха на пресконференцията, че на практика това може да изглежда като две нобелови награди за различни части от физиката, но в действителност отличават постижения, която имат общо помежду си. Така те искат да подчертаят, че моделирането на климата е солидно основано на научни доказателства.

Вижте също Джоузеф Джон Томсън, който погледна в неделимия атом