Министерството на вътрешните работи (МВР) призна, че при ареста на журналиста Димитър Кенаров по време на протест през 2020 г. са извършени „множество нарушения“.
Това стана в писмо, изпратено от служебния вътрешен министър Бойко Рашков до Асоциацията на европейските журналисти в България (АЕЖ) и до Антикорупционния фонд (АКФ).
Димитър Кенаров беше задържан от полицаи по време на антиправителствения протест на 2 септември 2020 г. в София, въпреки че нееднократно се легитимира като репортер. Впоследствие Кенаров показа белези от удари и ритници по лицето и тялото си и подаде сигнал в прокуратурата, че върху него е използвана прекомерна сила от полицаите.
През декември 2020 г. МВР съобщи, че не е открило данни за полицейско насилие срещу Кенаров. Прокуратурата отказа няколко пъти да започне разследване по случая.
В писмото, публикувано от АЕЖ и АКФ в понеделник, министърът посочва, че по негово разпореждане е извършена нова проверка на случая.
„Безспорно е установено, че по време на задържането на Кенаров служителите използват физическа сила и помощни средства – белезници, което не е документирано от тях по надлежния ред“, пише в писмото на Рашков. „В противоречие с чл. 74 от Закона за МВР заповед за задържането на Димитър Кенаров не е издадена и в тази връзка не му е осигурена възможност за се възползва от правата на задържано лице.“
Проверката е показала също, че когато е бил заведен в столичната полиция, Кенаров е вписан не като задържан, а като поканен.
При проверката е установено, че трима полицаи от Специализираните полицейски сили при ОДМВР – Пловдив са извършили ареста на журналиста. В писмото си Бойко Рашков посочва, че е предоставил данните от проверката на компетентните дисциплинарни органи. Материалите са изпратени и на Софийската районна прокуратура.
В началото на 2021 г. международни организации осъдиха България, че прикрива полицейско насилие над журналист. Димитър Кенаров получи подкрепа и от посолството на САЩ и посланик Херо Мустафа.
Случаят с Димитър Кенаров беше включен и в годишния доклад на Държавния департамент на САЩ за състоянието на човешките права в България. Колеги на журналиста и евродепутати призоваха за разследване на случая.
Вижте също Международни организации осъдиха България, че крие полицейски произвол над журналист