ГЕРБ отново става първа политическа сила, а „Има такъв народ“ (ИТН) бележи сериозен срив, който може да стигне дори до четвъртото място. Това показват две социалогически проучвания, направени през септември и представени в петък. Едното е на Гакъп интернешънъл, а другото – на Алфа Рисърч.
Според представените данни на първата агенция към настоящия момент коалицията ГЕРБ-СДС събира подкрепа от 22,5% от избирателите, БСП – 16,1%, ДБ – 15,8%, ИТН – 15,5%, ДПС – 11,9%, а „Изправи се.БГ! Ние идваме!“ (ИБГНИ) – 4,8%. Най-близо под 4-процентната бариера за влизане в парламента Галъп интернешънъл нарежда „Възраждане“ с 3,1% и ВМРО с 2,4%.
От агенцията уточняват, че изследването е проведено между 2 и 10 септември и в него са участвали 1007 пълнолетни. Тъй като новият политически проект на доскорошните служебни министри Кирил Петков и Асен Василев беше обявен преди ден, Галъп интернешънъл не е имало как да провери нагласите към него.
Оттам обаче допълват, че двамата бивши министри са „сред политическите фигури у нас с най-бързо растящ личен рейтинг“.
„При цялата условност на отчитането на лично доверие, при [Бойко] Борисов, например, то е 15,1% (което е исторически минимум за него), докато при Кирил Петков през този месец е 33,8%, което го нарежда сред първите в класацията на най-харесваните политици, оглавявана от Румен Радев (с лично доверие от 65,5% през този месец)“, посочват от социологическата агенция.
Според последните ѝ данни 47,1% от анкетираните декларират, че със сигурност ще гласуват на предстоящите на 14 ноември избори 2 в 1. Други 23,8% вероятно биха гласували, но все още не са решили със сигурност. От Галъп интернешънъл правят извод, че правото си на глас вероятно ще упражнят над 3 милиона българи като изследването на включва гласовете от чужбина.
Алфа Рисърч прогнозира втори резултат за ИТН, макар и отчитайки срив в резултата на партията на Слави Трифонов от над 7% в сравнение с подкрепата ѝ, отчетена на вота на 11 юли. Според това изследване ГЕРБ-СДС получава 21,1% от гласовете, ИТН – 16,9%, БСП – 16.5%, ДБ – 13,2%, ДПС – 9,6%, а ИБГНИ – 4,1%. Това проучване също сочи „Възраждане“ като партията, която ще остане най-близо под чертата за влизане в парламента с 3,5% от гласовете.
Това изследване също не включва нагласите на избирателите за новообявения проект на Кирил Петков и Асен Василев. Въпреки това агенцията прогнозира, че двамата могат да получат около 8-9% от твърдо решилите да упражнят правото си на вот, съобщи „Дневник“.
Алфа Рисърч отчита, че непосредствено преди разпускането на парламента 51,7% от пълнолетните граждани декларират готовност да участват в следващите парламентарни избори, а 55,4% – в президентските. В това изследване са взели участие 1017 пълнолетни.
Вижте също Колко и какви избиратели ще привлекат Кирил Петков и Асен Василев