Бюрото за защита на свидетелите отново преминава под контрола на Министерството на правосъдието. Депутатите приеха на второ четене поправките, предложени от „Демократична България“ (ДБ), „Има такъв народ“ (ИТН) и „Изправи се.БГ! Ние идваме!“ (ИБГНИ), с които контролът на институцията беше отнет от главния прокурор.
Гласуването премина с размяна на остри реплики между партиите вносителки и представители на ГЕРБ-СДС и ДПС. Във всяко от отделните гласувания за промени участваха по 123-124 депутати, което постави на ръба наличието на кворум, без който заседанието щеше да бъде прекратено. Това се случи въпреки присъствието на голям брой депутати от ДПС и ГЕРБ по-рано в пленарната зала.
Така отнемането на контрола на Бюрото за защита на свидетелите се превърна в единствения законопроект, свързан с властта на главния прокурор, който беше приет от състава на последните два парламента. Ограничаването на правомощията му, както и промени свързани със затварянето на специализираните съд и прокуратура, бяха сред основните предизборни обещания на голяма част от партиите.
По време на дебатите преди гласуването в защита на запазването на контрола на Бюрото от главния прокурор се изказа депутатът от ДПС Хамид Хамид. По думите му целта на гласуването на закона е т.нар. партии на протеста да го използват в предизборната си кампания. Той допълни, че „се бои“, че с преминаването към правосъдното министерство ще бъдат осветени имената на някои защитени свидетели.
Според съпартиеца му Цветан Енчев законът е имал за цел да покаже, че главният прокурор няма да живее спокойно, ако не е избран от „правилните хора“.
От своя страна представители на ИТН и ИБГНИ припомниха, че Бюрото имаше дейно участие в акцията в президентството през лятото на 2020 г., след която започнаха националните протести, продължили няколко месеца.
„Голата истина е, че част от депутатите се опитват да запазят това странно бюро и този странен главен прокурор. Мен ме е срам да стоя с част от вас в пленарната зала. ГЕРБ и ДПС, вие сте срам“, каза депутатът от ИТН Филип Станев.
Бюрото премина под контрола на главния прокурор през 2014 г. В последните години структурата стана популярна, след като взе участие в някои от най-показните акции на прокуратурата.
Преди няколко месеца стана ясно, че Бюрото отговаря и за охраната на самия главен прокурор, който преди това беше охраняван от Националната служба за охрана (НСО).
Според доклад, който беше изискан от Народното събрание, за 2020 г. Бюрото за защита е охранявало 20 свидетели по общо 10 дела. По-късно самият Иван Гешев се яви на изслушване в парламента, където отчетът му за дейността на бюрото не беше приет, а структурата беше определена като негова „лична преторианска гвардия“.
Вижте също Има ли проблем в това Иван Гешев да си чати с пиарката на ГЕРБ