Подновяването на преговорите за ядрената сделка е в дневния ред на правителството на Иран, каза президентът Ебрахим Раиси. Разговорите обаче не трябва да се провеждат "под натиск от Запада", добави той в изявление по иранската държавна телевизия на 4 септември.
Двете държави от Европейския съюз, кото са страни по споразумението от 2015 г. - Германия и Франция, призоваха Техеран да се върне към преговорите. Те започнаха във Виена, но след изборите в Иран, при които Раиси беше избран за президент, бяха спрени.
В събота Раиси каза, че Иран не се колебае да участва в преговори, но “американците и западняците търсят диалог чрез натиск”.
Споразумението от 2015 г. Между Иран, САЩ, Германия, Франция, Великобритания, Русия и Китай предвиждаше поетапно премахване на санкциите срещу Иран в замяна на спиране на ядрената му програма. Според договора Иран има право да обогатява уран до 3,67% чистота, така че да не може да създаде собствено ядрено оръжие.
През 2018 г., по време на управлението на Доналд Тръмп, САЩ се оттеглиха едностранно от ядреното споразумение с Иран и възстановиха санкциите, отменени по силата на този договор. В отговор през 2019 г. Иран се отказа от спазването на повечето си ангажименти по споразумението и започна да произвежда уран с чистота 20%.
Новият президент на САЩ Джо Байдън каза, че САЩ имат намерение да преговарят за връщане към споразумението. До момента обаче опитите за преговори не са постигнали успех.
Вижте също Иран обогатява уран 16 пъти над допустимото, сочи доклад