Служебният министър на икономиката Кирил Петков очаква Българската банка за развитие (ББР) да приключи годината на загуба от около 250 млн. лв. Това стана ясно по време на изслушването му в Народното събрание.
Като причина за това той посочи големите провизии, които трябва да заделя заради условията, при които е отпускала заеми. Някои от тях предвиждат кредитополучателите да плащат само лихви в продължение на 10 г. и след това да започнат да изплащат главницата.
"Банката е стабилна, защото има голяма ликвидност и данъкоплатците са вкарали пари. Лошата новина е, че част от тези кредити може би няма да бъдат върнати по начина, по който са обещани. Това успяхме да разберем след 8 седмици борба да сменим надзора, чиято квалификация не е толкова голяма. Кредитите са били давани и надзиравали, контролирани от хора, които не са били от банковия сектор", каза Петков.
Министърът припомни, че две трети от големите кредити са дадени на 20 компании. „Банката е раздавала големи кредити на определен кръг от фирми, извън закона за ББР. 20-те най-големи кредита покриват 90% от средствата на банката. Говорим за над 2 млрд. лева. Средният размер на дълга е 80 млн. лв.”, каза Петков.
Надзорът на ББР ще даде на прокуратурата кредит за 100 млн. лв. Банката приключи на загуба и 2020 г., което се случи за първи път от 12 години. като основна причина от банката за развитие посочиха ефектите от ковид кризата.
Вижте също Проблемът е дали нашите пари са отишли в някой джоб. Кирил Петков пред Свободна Европа