Политическите партии, представляващи босненските сърби, обявиха бойкот на всички ключови институции в Босна и Херцеговина. Повод за решението им е поправката в Наказателния кодекс, направена от върховния международен представител в страната, с които отричането на геноцида в Сребреница беше обявено за престъпление.
Бранислав Боренович, който е един от лидерите на опозицията в Република Сръбска, обяви началото на бойкота и подчерта, че той ще обхване президентството, парламента и правителството. Председателят на парламента на Република Сръбска Неделко Чубрилович обяви, че представителите на партиите няма да участват в работата на институциите до решаването на въпроса.
Вижте също "Някоя майка ще намери покой". Как оцелял от Сребреница търси останките на жертви на геноцидаЗаконовите промени предвиждат наказание до пет години затвор за всеки, който „публично оправдава, отрича, нормализира или се опитва да оправдае“ геноцида и военните престъпления, извършени по време на войната в Босна през 90-те. Поправките предвиждат също затвор за възхваляване на осъдени военнопрестъпници.
Наказанията за отричащите геноцида бяха въведени няколко седмици след 26-ата годишнина от събитията в Сребреница. През юли 1995 г. босненските сърби убиват над 8000 мъже и момчета мюсюлмани. Това се случва по времето на югославските войни, когато в Белград управлява Слободан Милошевич. Това е най-мащабният геноцид в Европа след края на Втората световна война.
Решението, което беше наложено от върховния международен представител, следящ за прилагането на Дейтънското споразумение от 1995 г., Валентин Инцко беше посрещнато с недоволство от сръбските политици. Лидерът на босненските сърби Милорад Додик, който подчерта, че геноцидът в Сребреница “никога не се е случвал”.
Вижте също Историята с главата надолу. Сребреница може да кръсти улица на човек, отрекъл геноцида