Хиляди хора се включиха в тазгодишния Прайд в Будапеща в събота, съобщиха световните агенции. Целта на шествието беше да покаже подкрепа за ЛГБТ общността в Унгария и несъгласие с новия унгарски закон, насочен срещу нея.
Законовите промени бяха приети през юни. Те забраняват показването на непълнолетни на съдържание, което е свързано с или изобразяващо хомосексуалност, промяна на пола или “отклонение от пола по рождение“ в училища, филми и реклами.
Промените предизвикаха остри критики към правителството на Виктор Орбан от редица държави и международни организации. Редица държави от ЕС подписаха декларация против закона, а Европейската комисия започна процедура за нарушение срещу Унгария заради дискриминацията срещу ЛГБТ общността.
Правителството на Виктор Орбан твърди, че законът цели за защити децата и не засяга ЛГБТ хората. Критиците на поправките обаче смятат, че те ограничават правата на ЛГБТ общността и посочват, че те са поредна атака на властите в Будапеща срещу нея.
През 2013 г. В Унгария беше преиа промяна в конституцията, забраняваща еднополовите съюзи. През 2018 г. Беше приета забрана университетите да извършват изследвания по темата за половете, а през 2020 г. беше приет закон, с който беше забранена промяната на пола, с който човекът е бил записан при раждането си.
Редица чуждестранни посолства и културни институции подкрепиха Прайда в Будапеща и написаха в изявление, че унгарското правителство “продължава своята стигматизираща и изключваща кампания срещу ЛГБТИ общността”.
“Насърчаваме всяка страна да предприеме стъпки към гарантиране на равенството и достойнството на всички човешки същества, независимо от тяхната сексуална ориентация и полова идентичност”, пише в изявлението на над 40 посолства, сред които на САЩ, Великобритания и Германия.
Вижте също Какво променя законът срещу ЛГБТ в Унгария и колко далеч е България от подобни идеи