Вече има разследване в Главна дирекция „Борба с организираната престъпност“ (ГДБОП) за редица незаконни трансплантации в болница "Лозенец". За това съобщи в четвъртък вътрешният министър Бойко Рашков пред журналисти.
С цел изясняването на някои факти е установен контакт с представители на Молдова, каза още той. В момента се издирват донори на органи, които са участвали в 14-те случаи на нелегални трансплантации, за които съобщи здравният министър Стойчо Кацаров по-рано през юни.
Проверка на служебното правителство в дейността на болница "Лозенец" е установила, че са извършвани редица нарушения, свързани с източване на здравната каса и извършване на трансплантации в нарушение на закона. В резултат беше освободено ръководството на лечебното заведение.
На 3 юни Кацаров съобщи, че между 2019 и април 2021 г. в болница „Лозенец“ са извършени 14 трансплантации на бъбрек от жив донор. Българският закон не позволява такива трансплантации, освен ако няма пряка родствена връзка между донора и реципиента. Донорите обаче са били от Украйна или Молдова и властите имат основания да смятат, че липсва роднинска връзка между тях и реципиентите.
В България висок брой хора стават жертви на трафика на хора. За това беше съобщено още след брифинга на Националната комисия за борба с трафика на хора и Специалният представител и координатор за борбата с трафика на хора към ОССЕ Валиант Ричи.
В това число влиза и продажбата на органи и новородени, каза Ричи. Предмет на неговото посещение е трафикът на хора сред етническите малцинства и други уязвими групи, включително непридружени деца, търсещи убежище и мигранти, преминаващи през територията на България.
В нашата страна обръщаме изключително голямо внимание на това деяние, каза вътрешният министър Бойко Рашков. Според данни на прокуратурата за 2020 г. жертви на трафик са 458 българи. Най-много са жени - 379, 61 мъже и 31 деца. 336 лица са станали жертва на сексуална експлоатация, трима от тях са мъже, а 24 са деца. Пак за 2020 г. сигналите са под 100. За тази година сигналите са едва шест.
България остава сред страните източник на жертви. Причина за това е ниският стандарт и бедността на някои слоеве на населението, посочи Рашков.