Битката за Охридското езеро

Снимка от началото на май, на която се вижда как тежка строителна техника разрушава незаконно построена конструкция на македонския бряг на Охридското езеро.

Църквата "Свети Йоан Богослов" на македонския бряг на Охридското езеро. То се намира на територията на Северна Македония и Албания и е дом на някои от най-старите църкви в Европа. През 1979 г. македонската част на езерото е включена в списъка на обектите на ЮНЕСКО за световно наследство.

Изглед към село Лин от албанската страна на Охридското езеро. През 2019 г. албанската част от езерото също е включена в списъка на световното наследство.

Ресторанти и къщи за гости, построени на брега на езерото в македонското село Търпейца. На същата среща през 2019 г. ЮНЕСКО прие „проект на решение“, като препоръча езерото да бъде включено в списъка на застрашеното световно наследство.

Плаващ ресторант от албанската страна на Охридското езеро. ЮНЕСКО напомни за замърсяване, „масова безконтролна урбанизиция“ с незаконни строителни обекти и „неподходяща експлоатация на крайбрежните зони“.

Туристи на брега на езерото. Природозащитници казват, че вълната от незаконно строителство и отпадъците, които тези имоти произвеждат, допринасят за замърсяването на водата в езерото.

Багер, нает от община Охрид, разчиства македонската брегова линия на езерото. Местни активисти като OhridSOS казват, че тези акции около езерото се правят само за демонстрация в опит да се успокоят наблюдателите на ЮНЕСКО.

Изглед към Охрид в Северна Македония. Някои местни жители посочват безбройните незаконни постройки, включително хотели, които са одобрени и оставени на място. В същото време по-малки постройки са набелязани за разрушаване.
През 2020 г. бяха разкрити документи, показващи как собствениците на 416 незаконно построени имота на брега от македонската страна на Охридското езеро са кандидатствали за узаконяване на строежите им по силата на нов закон.

Междувременно хората подозират, че този голям пожар, тръгнал от тръстиката в края на април, е бил запален умишлено, за да освободи пътя за бъдещ незаконен строителен обект на македонската брегова линия.

Местни хора наблюдават как водата се влива от Охридското езеро в река Дрин. Очаква се ЮНЕСКО да вземе окончателно решение през юни дали да постави Охрид в неблагоприятния списък на обектите от световното наследство в опасност.