Министерството на икономиката публикува имената на фирмите, които са най-големите получатели на кредити от държавната Българска банка за развитие (ББР). Ден по-рано икономическият министър Кирил Петков съобщи, че само 8 фирми са получили почти 1 млрд. лева, което той не приема за нормално.
До края на седмицата ще започне работа Комисията за прозрачност и контрол на публичните средства в ББР, съобщи министерството. Целта на комисията е да провери дали отпуснатите кредити над 1 млн. лева съответстват на закона и устава на банката.
"Поради големия обществен интерес" министерството публикува и списъка на осемте най-големи кредитополучатели:
Кредити с размер над 140 млн. лв.:
Слънчев ден АД
Благоевград-БТ АД
Роудуей кънстракшън АД
Кредити с размер над 115 млн. лв.:
Маркет инвестмънт АД (Техномаркет)
Интернешънъл инвестмънтс ЕАД
Кредити с размер над 60 млн. лв.:
Параходство БМФ АД
Транспект АД
Инса Ойл ЕООД
В свои разследвания „Капитал“ свърза фирмите „Слънчев ден“, „Благоевград БТ“, „Маркет инвестмънт“/“Техномаркет“ и „Интернешънъл инвестмънтс“ с Делян Пеевски.
Дружеството „Роудуей кънстракшън“ е свързвано от изданието с Румен Гайтански-Вълка. Новосъздадената фирма е финансирана със 150 милиона лева, за да купи малка местна компания, дотогава собственост на фирмата на Гайтански „Био майнинг“. „Параходство БМФ“ е на братята Кирил и Георги Домусчиеви
Проверката стана възможна след като министърът на икономиката Кирил Петков е сключил договор за дарение с търговската банка, притежавала до момента 8 броя безналични акции, всяка с номинална стойност 100 лева, (000055% от капитала на ББР). Така ББР вече е 100% държавна.
Вижте също "Слонът в стаята." Как няколко фирми получиха 1 милиард лева от ББР и защо никой не реагира досега