Капсула, построена от компанията на Елон Мъск SpaceX, успешно върна на Земята четирима астронавти от Международната космическа станция, съобщават световните информационни агенции в неделя.
Американската космическа агенция НАСА официално потвърди, че астронавтите от САЩ Майк Хопкинс, Виктор Глоувър и Шанън Уокър и колегата им от Япония Соичи Ногучи са се приземили в Мексиканския залив около 3.00 часа местно време.
Това беше първото нощно кацане на американски космически екипаж на Земята след това на Аполо 8 през 1968 г.
Екипажът се завърна от Международната космическа станция (МКС) с капсулата Resilience, която преди това летя до МКС през ноември 2020 г. С прекараните в космоса общо 167 дни тази мисия беше най-дългата, изстреляна някога от САЩ.
Първоначално екипажът трябваше да се завърне на 29 април, но мисията беше отложена заради силен вятър.
SpaceX планира частна космическа мисия през септември и друго изстрелване на астронавти на НАСА през октомври. Американската космическа агенция работи с частни компании за обслужване на МКС от 2011 г.
SpaceX изпрати първия си екипаж на МКС през май 2020 г., с което даде възможност на НАСА да спре да разчита на Русия за транспортирането на астронавти до станцията. Космическият гигант Boeing също се надява да изстреля астронавти в началото на 2022 г.
Вижте също "Добре дошли на Земята". SpaceX успешно приземи космонавтите от първия частен полет в космоса