Държавите от Европейския съюз подкрепят Чехия в спора с Русия, каза първият дипломат на блока Жозеп Борел след среща на външните министри в понеделник. Освен това 27-те страни членки на ЕС изразиха тревога от струпването на руски военни на границата с Украйна и призоваха Москва да ги изтегли.
"Солидарност с Чехия"
В събота Прага изгони 18 руски дипломати заради предполагаемо руско участие във взривяване на военен склад през 2014 г. Според чешките власти изгонените дипломати са свързани с агентите на руското военно разузнаване, отговорни за взривовете.
„Европейският съюз е единен в солидарността си с Чехия“, каза в понеделник върховният представител на ЕС по външната политика Жозеп Борел.
По-рано НАТО, САЩ и Великобритания също изразиха подкрепа към Прага в спора с Русия.
Мунициите и оръжията, които са унищожени, са били предназначени за Украйна, съобщи в неделя чешко разследващо издание. Взривовете стават през есента на 2014, а през пролетта на същата година вече са започнали сраженията между подкрепяните от Русия сепаратисти в източната част на Украйна и украинската армия. Според изданието Респект сделката за взривените муниции е била на българския оръжеен търговец Емилиян Гебрев. Самият той отрече това в прессъобщение, разпространено от компанията му ЕМКО.
Чешките власти казаха, че имат „обосновано предположение“, че в акцията са участвали офицери от руското военно разузнаване ГРУ, отряд 29155. Няколко международни разследвания разкриха, че същият отряд стои зад опита за убийство на Емилиян Гебрев през 2015 г. и бившия руски агент Сергей Скрипал. В края на август 2020 г. България спря разследването заради невъзможност да открие руснаците.
Вижте също Последното парче от пъзела. Защо ГРУ преследва един българинВ позиция до медиите фирмата на Гебрев ЕМКО отрече взривените боеприсаси да са били нейни, нито да е изнасяла продукция за Украйна "с произход Чехия".
В неделя чешкият вътрешен министър Ян Хамачек каза, че „по този случай сътрудничим с други държави, включително и с България“.
Българската външна министърка Екатерина Захариева е изразила солидарност с Чехия, съобщи пресцентърът на външно министерство. „Напълно неприемливо е нарушаването на суверенитета на Чехия от страна на Русия “, е казала тя.
Москва определи обвиненията на Прага като абсурдни и изгони 20 чешки дипломати в отговор.
"Подкрепа за Украйна"
Държавите от ЕС изразиха и подкрепа за Украйна на фона на струпването на руски войски до границата.
„Ситуацията на украинската граница е много тревожна. Струпването на руски войски е много притеснително. Става дума за 150 000 руски военни, които се събират до границата с Украйна и в Крим. Рискът от ескалация е очевиден“, каза Жозеп Борел след срещата на външните министри на държавите от ЕС, в която участва и украинският първи дипломат Дмитро Кулеба.
„Призоваваме Русия към деескалация. […] Посланието на външните министри е много ясно: силна подкрепа за суверенитета и териториалната цялост на Украйна“, каза Борел.
Струпването на руски войски по границата с Украйна и в окупирания полуостров Крим започна преди седмици и предизвика притеснения, че Москва се готви да нападне Киев. САЩ, Германия и Франция призоваха Русия да намали военното си присъствие по границата и изразиха готовност да посредничат между Киев и Москва.
Българската министърка на външните работи Екатерина Захариева също е изразила солидарност с Украйна, съобщи пресцентърът на външното министерство.
„Изразявам пълната солидарност с Украйна по повод опасната ескалация около границите й от страна на Русия през последните седмици. Тези действия са абсолютно неприемливи“, е цитирана да казва Захариева.
Руското военно министерство твърди, че струпването на войски е в отговор на „заплашителни“ действия от страна на НАТО и посочва, че те участват в учения.
Вижте също Дрънкане на оръжие напролет. Защо Русия трупа войски по границата с Украйна