На Марс е 3:30 часа, когато един малък роботизиран хеликоптер се издига на около 3 метра от повърхността на планетата. Той се казва Ingenuity (Изобретателност). Задържа се за няколко секунди и се приземява. Целият му полет продължава по-малко от минута.
В Калифорния е 6:55 часа, когато в една от лабораториите на НАСА десетки инженери избухват в радостни викове. Получили са снимка от Червената планета и виждат сянката на летящия хеликоптер върху сухата и прашна пръст.
Това е първият контролиран полет на друга планета.
"Вече можем да кажем, че хора са летели на друга планета", казва възхитената МиМи Аунг, която е мениджър на проекта Ingenuity.
Да излетиш от Марс и да кацнеш обратно е доста трудно. Плътността на въздуха е много ниска – само 1% от това, което е тук на Земята. Перките на хеликоптера няма за какво да се "захванат". По тази причина Ingenuity е много лек и мощен – перките се завъртат 2500 пъти в минута.
Your browser doesn’t support HTML5
Той пристигна на планетата през февруари, натоварен на марсохода Perseverance. Оттогава роувърът на НАСА измина около 20 метра, за да се отдалечи от мястото, на което кацна. Позиционира се в кратера Джезеро, където разтовари малкия хеликоптер. Двата робота дори си направиха "селфи".
След успешното изпълнение на първия полет на Ingenuity можем да очакваме още 4 полета през следващите няколко дни. Всеки от тях ще е по-дълъг от предишния.
Вероятно е този метод за изучаване на далечни и непознати места да се наложи в бъдеще. Дроновете могат да бъдат използвани като скаути, които разучават терени преди марсоходите. А защо не и като част от антуража на самитe астронавти, когато пристигнат на Марс.
След този експеримент НАСА планира да прати и хеликоптер до Титан – най-големият спътник на планетата Сатурн. Мисията се нарича Dragonfly и се очаква да пристигне след 2030 г.
Американската космическа агенция не е единственият посетител на Червената планета през тази година. През февруари в орбита влезе и китайската сонда Tianwen-1. Към края на май се очаква и тя да пусне марсоход, който да се опита да достигне повърхността.
Сондата Hope на Обединените арабски емирства също е в орбитата на Марс от 2 месеца. Тя обаче се фокусира върху изучаването на атмосферата и климата, и няма намерение да се приземява на повърхността.
Вижте също Кога ще отидем на Марс, какво ще правим там и... трябва ли?