Пандемията от COVID-19 намалява продължителността на живота в ЕС. Най-засегнати са Испания и България

Медици и пациент пред болницата в Бургас

Средната продължителност на живота в повечето държави в ЕС намалява заради пандемията от COVID-19. Това показват данните за 2020 г. на Евростат. Най-засегнати според данните на статистическата служба са Испания, където спадът е с 1,6 години, и България, където средната продължителност на живота е намаляла с 1,5 години.

Статистиката на Евростат се отнася за продължителността на предстоящия живот – средният брой години, през които новородено дете би живяло, ако расте в настоящите условия на смъртност през останалата част от живота си. Намаляването на продължителността на живота през 2020 г. идва след дългогодишно покачване на стойностите.

Според данни на агенцията средната продължителност на живота в Европейския съюз се увеличава с над две години на десетилетие от 1960 г. насам. Сега обаче в някои държави се наблюдава спад, като пандемията от COVID-19 ускорява тази тенденция.

Освен в Испания и България, голям спад е отбелязан също в Литва, Полша и Румъния (-1,4), а ръст има единствено в Дания и Финландия (0,1 години). Мъжете са малко по-засегнати в сравнение с жените, като най-ниските отчетени стойности са в България (-1,7), следвана от Латвия и Полша (-1,5).