Съдът реши да остави постоянно в ареста и петимата, които прокуратурата обвини като шпионска група в полза на Русия. Шестият е направил самопризнания още в петък и е бил освободен под парична гаранция, съобщи БТА.
Заседанието на Софийския военно-окръжен съд започна сутринта в неделя и продължи през целия ден и следващата нощ.
Задържани за постоянно остават бившият ръководен кадър във военното разузнаване Иван Илиев, за когото прокуратурата твърди, че е бил начело на групата; неговата съпруга, която има българско и руско гражданство и която е била връзка с посолството на Русия; началникът на класифицираната регистратура в Народното събрание Любомир Медаров, който също е бивш военен; както и един служител на Министерството на отбраната.
Решението за другия задържан служител на военното министерство беше обявено още в неделя следобяд. Първото решение за постоянен арест беше за заместник-началника на бюджетната дирекция в Министерството на отбраната полк. Петър Петров.
Решенията на съда не са окончателни и могат да бъдат обжалвани пред военно-апелативния съд.
Адвокат Петър Петков коментира пред журналисти в неделя, че задържането на клиента му Петров е незаконосъобразно и необосновано, защото прокуратурата не е посочила кои са сведенията, които групата е събирала, за да предаде на Русия.
В петък държавното обвинение обяви, че е разкрита престъпна група, извършвала престъпления срещу България и шпионаж в полза на Русия. Групата е предоставяла на служител в руското посолство секретна информация от военен и високотехнологичен характер. Обвинените са събирали и информация за модернизацията на армията. Прокуратурата публикува и видео с част от събраните доказателства.
Премиерът Бойко Борисов призова в събота руските ръководители "да спрат да шпионстват в България. Русия реагира с изявление на своята Фейсбуск страница и нарече обвиненията “клин в руско-българския диалог” и “демонизиране” на Русия. САЩ и Великобритания приветстваха разследването и обявиха подкрепата си за България в усилията ѝ за “преустановяване на злонамерените действия на Русия на нейна територия”.
Това не е първи случай за разкрит шпионаж срещу българската армия, извършван в интерес на Русия. Последният подобен случай е от края на декември 2020 г., когато България изгони военния аташе на Русия.
Вижте също "Една изнервена Москва". Що за искри прелетяха между САЩ и Русия на българска територия