Руският опозиционер Алексей Навални е бил преместен от московския център за задържане, където пребиваваше от средата на януари. Това потвърди в петък ръководителят на Федералната служба за изпълнение на наказанията Александър Калашников.
Засега местните власти не уточняват какво е новото местонахождение на най-известния критик на Кремъл. Калшников коментира пред руските медии единствено, че "той е преместен там, където трябва да бъде по решение на съда", както и че "няма заплаха за здравето му, камо ли за живота му".
Миналата събота Навални получи две присъди в един ден – първо беше осъден на втора инстанция на 2 години и половина трудов лагер заради нарушена стара условна присъда, а след това беше глобен с 11 500 долара за клевета срещу ветеран от Втората световна война.
През август той беше отровен с нервнопаралитичното вещество Новичок на руска територия, след което претърпя лечение в Германия. През януари беше арестуван в Москва при завръщането му с самолет от Берлин.
Двете дела срещу Навални бяха разгледани на фона на призивите на ЕС и САЩ политикът да бъде освободен незабавно. Същото постанови и Европейският съд за правата на човека (ЕСПЧ). Русия коментира това като намеса във вътрешните работи на страната.
Вижте също "За теб, майко родино". Когато пред затворите се извият опашки от хора с колетиПотвърждението за преместването на Навални от Москва в неизвестен засега затвор идва ден, след като адвокатът му Вадим Кобзев заяви, че той вече не се намира в центъра за задържане в руската столица, в който прекара повече от месец.
Повечето присъди в Русия се изтърпяват в наказателни колонии, които понякога са напълно изолирани. Там често пъти е задължително да се полага някакъв труд, обикновено производство на мебели или шивашки дейности, отбелязва Франс прес.
Опозиционерът и неговите поддръжници твърдят, че заведените срещу него наказателни дела, отравянето му и други случаи на тормоз са възмездие за политическата му дейност и неговата откровена критика към правителството на президента Владимир Путин.
Арестуването и осъждането на Навални предизвикаха вълна от национални протести, на които властите реагираха с насилие, задържайки над 10 000 души в десетки градове и завеждайки административни и наказателни дела срещу много от тях.
Европейският съюз в момента разглежда нови санкции срещу Русия заради Навални и разкритикува Москва за пренебрегнатото решение на ЕСПЧ. В началото на март се очаква експерти от ООН да представят доклад по казуса с руския опозиционер.
Your browser doesn’t support HTML5