Американската технологична компания Facebook обяви, че вече няма да допуска новинарски материали да бъдат четени или споделяни на нейната платформа в Австралия заради спор във връзка с обсъждан медиен закон.
Facebook каза, че ограничава австралийските издатели на новини да споделят или публикуват каквото и да е съдържание, а съдържанието от международни медии вече няма да бъде показвано на публиката в Австралия.
Това означава, че хората в Австралия няма да могат да споделят или да гледат каквито и да е австралийски или международни новинарски материали.
Facebook обясни решението си със законодателно предложение, внесено в австралийския парламент през декември. Обсъжданият закон задължава Facebook и Google да се договорят с австралийските издатели на новинарски материали за заплащане за тяхното съдържание или да понесат глоби.
Facebook каза, че това е "проява на основно неразбиране" за отношенията между компанията и издателите, които според нея доброволно публикуват връзки към своите статии в нейната социална мрежа и печелят от това.
Решението на компанията на Марк Зукърбърг беше разкритикувано от журналисти, политици и защитници на човешките права. Настроенията срещу Facebook се засилиха след като се разбра, че наред с новинарските сайтове от стените на потребителите са изчезнали постове от официалните здравни власти, пожарната и полицията.
"Решението на Facebook е грешка. Това не беше необходимо. Те действаха грубо и прибързано и това ще накърни репутацията им в Австралия", каза министърът на финансите Джош Фрейденберг.
Досега Facebook и Google заедно се противопоставяха на проектозакона в Австралия. Действието на Зукърбърг на практика разделя двете компании, коментира Ройтерс. Google вече постигна договорки с няколко издатели в последните дни.
"Нюз корп." на Рупърт Мърдок обяви, че ще получава "значителни плащания" от Google срещу своето съдържание.
Вижте също Цензура или не? Какво идва след изолирането на Тръмп от социалните мрежи