Партията, която управлява Казахстан от 22 години, спечели парламентарните избори в страната, предаде Ройтерс. Формацията печели 72% от гласовете по данни от екзит пол. В изборите не участваха големи опозиционни групи.
Новината идва на фона на арести на опозиционни активисти, съобщения за недопускани до секции наблюдатели и данни за прекъснат достъп до интернет в столицата.
Изборите, проведени на 10 януари, са за долната камара на парламента. До този момент мнозинство в нея имаха представители на Нур Отан - партията на бившия авторитарен президент на страната Нурсултан Назарбаев. До този момент те контролираха 84 от общо 107 места.
На изборите в неделя две други формации успяха да преминат 7-процентовата бариера за влизане в парламента. Това са Демократическата партия на Казахстан, която получи 10,18% от гласовете, и Народната партия с 9,03%. И двете подкрепят сегашното правителство.
Опозиционната социалдемократическа партия обяви през ноември, че няма да участва в изборите в знак на протест. Членове и поддръжници на партията се събраха в неделя в най-големия казахстански град Алмати, за да протестират срещу изборния процес. Стигна се и до арести от страна на полицията макар вътрешното министерство да заяви по-късно, че всички задържани са освободени.
Изборите се провеждат 18 месеца след избирането на президента Касъм-Жомарт Токаев.
След президентските избори през 2019 г. в страната се проведоха протести срещу авторитарното управление, в които бяха арестувани стотици граждани. Демонстрациите бяха насочени срещу продължаващото влияние на бившия президент Назарбев върху политическия живот на страната.
В опит да модернизира системата настоящият президент Токаев въведе задължителни квоти за жени и за младежи до 29 години в кандидатските листи на партиите, а в началото на годината отмени смъртното наказание. Тези промени се оценяват като недостатъчни от наблюдателите, които очакват сериозни политически реформи в страната.
Казахстан е сред най-големите страни в света и разполага със значителни запаси от нефт и природен газ. Тя е доминираща сила в Централна Азия, като формира 60% от брутния вътрешен продукт (БВП) в региона, пише Ройтерс.
През 1991 г. Казахстан получи независимост, след като до този момент влизаше в състава на СССР. Оттогава тя не е провеждала избори, които да са признати за свободни от международни наблюдатели. Предишният президент Нурсултан Назарбев се оттегли от властта след 30 години на власт, но все още е председател на управляващата партия и е смятан за един от най-влиятелните хора в страната.
Вижте също Замъци, вили, апартаменти. Луксозните имоти в чужбина на семейството на лидера