Социалната мрежа Туитър блокира за 12 часа профила на президента на САЩ Доналд Тръмп, съобщиха информационните агенции. Това стана часове след метежа на група поддръжници на президента, които превзеха сградата на Конгреса на САЩ, използваха в нея оръжие, нахлуха в пленарната зала и вандализираха части от интериора.
Нахлуването беше извършено след едночасова реч на самия Тръмп пред негови симпатизанти. Тя съдържаше неверни твърдения за това, че е истинският победител на изборите и призиви към хората да въстанат срещу "отнетата му" победа.
В сряда Туитър изтри и три съобщения на Тръмп, като го предупреди, че може да го блокира завинаги, ако той продължава да разпространява необосновани конспиративни теории за изборите и да насърчава насилието във Вашингтон.
Фейсбук последва решението на Туитър, като от своя страна наложи 24-часово блокиране на профила на Тръмп, обяснено с две нарушения на правилата на социалната мрежа. По същата причина беше блокиран и профилът на президента в Инстаграм, който е собственост на Фейсбук.
Решенията на социалните мрежи идват след два месеца на необосновани твърдения на Доналд Тръмп, че победата му на изборите е била "открадната" чрез фалшификации. Повечето от тези твърдения добиха популярност именно чрез публикации на Тръмп в Туитър.
Вижте също "Това не е Америка". Светът реагира на насилието във ВашингтонЕдно от премахнатите съобщения на президента е видео, в което той призовава поддръжниците си да се разотидат. То беше направено едва когато започна извеждането на тълпата от Капитолия и съдържаше познатото невярно твърдение за "открадната" победа на изборите.
Решението за премахването на това видео обръщение беше взето след няколко часово обсъждане в компанията Фейсбук. ЮТюб също премахна видеото.
Докато във Вашингтон няколкостотин метежници превземаха сградата на американския Конгрес, социалните мрежи преливаха от радостни коментари на поддръжници на Тръмп, които призоваваха включително и към физическа разправа с опоненти на президента, пише вестник Вашингтон пост.
В социалната мрежа Parler, която е популярна сред симпатизантите на президента, призивите към насилие и "втора гражданска война" са още по-многобройни.
Вижте също Видео от джипа или туит от самолета? Как социалните мрежи промениха политиците