"Спасена." Докъде стигна възстановяването на Нотр Дам година и половина след пожара
На 15 април 2019 г. пожар пламна в катедралата Нотр Дам в Париж. В продължение на няколко часа огънят унищожи две трети от покрива. Пострадаха уникални стъклописи, реликви на ранното християнство и произведения на изкуството. Беше разрушен и шпилът на Нотр Дам – кулата-стрела, изградена през 19-и век.
Хиляди наблюдаваха пламъците от двата бряга на Сена, след като полицията спря достъпа до острова Сите в центъра на Париж, където се намира катедралата.
Стотици пожарникари се бориха с часове с пожара. Конструкцията на сградата и материалите, с които е строена, осуетиха възможността огънят да се угаси бързо със силни струи от хеликоптер. Според ръководството на парижката пожарна при такава хипотеза катедралата би била изложена на по-голям риск.
Тази снимка от 16 април, ден след пожара, показва разрушенията във вътрешността на катедралата. Дървеният интериор и уникалната дървена конструкция, върху която се крепеше покривът от 13 век до 2019 г., изгоряха почти напълно.
Работата по обезопасяването на сградата започна веднага. На тази снимка от 18 април 2019, три дни след пожара, се вижда изградено скеле и работници, които покриват с мрежа счупените прозорци на северната стена на Нотр Дам.
Работници пред покрития с предпазна мрежа розетен прозорец на южната стена на Нотр Дам, 20 май 2019 г. Този стъклопис беше един от малкото напълно запазени при пожара през април.
Отломките от разрушенията бяха разчиствани в продължение на месеци след като огънят унищожи голяма част от интериора на 850-годишната готическа катедрала. Този кадър е от 17 юли 2019 г. и показва работници, които извършват подготвителни дейности преди да започне същинската работа по възстановяването на Нотр Дам.
На 24 ноември 2020 г. завърши ключов етап от реконструкцията на катедралата – бяха премахнати последните части от металния скелет на покрива, които се разтопиха и деформираха по време на пожара. Работата по премахването на тоновете метал започнаха през юни 2020 г.
По време на работата по премахване на деформирания метал вътрешността на сградата беше обвита в предпазни мрежи, които целяха да запазят без допълнителни поражения онова, което е останало от интериора след пожара.
Премахването на последните части от металния скелет бяха наблюдавани от френската министърка на културата Розалин Башло, която каза, че със завършването на този ключов етап от реконструкцията сградата може да се смята за "спасена".
„Нотр Дам е спасена, от днес вече сме сигурни в това“, каза Башло (на снимката отпред вдясно). Тя допълни, че предстои дълъг път и фазата на обезопасяване на сградата ще продължи до лятото на 2021 г.
Премахването на деформирания метал е смятано за най-рисковата част от реконструкцията на катедралата до този момент и някои експерти дори се страхуваха, че сградата може да се срути. Причината е, че макар стените да са останали на мястото си след пожара, те са повредени. Смяташе се, че е възможно именно разтопеният метал от покрива да ги удържа на мястото им.
Работници наблюдават вдигането на металните отломки с кран. Преди да бъдат премахнати металните елементи, повредени от пожара, работниците трябваше да изградят цяло ново скеле, което да попречи на евентуално срутване. След това беше построена конструкция, която да им позволи да се спускат с въжета и да изрязват части от разтопения метал. Така бяха премахнати повече от 200 тона метал.
Катедралата ще бъде възстановена в оригиналния си вид. Непосредствено след пожара президентът на Франция Еманюел Макрон подкрепи идеята разрушения покрив и кулата стрела да имат съвременен вид, но това предложение срещна съпротива и беше решено те да бъдат възстановени във вида, който са имали преди пожара.
Продължава и работата по консервиране на вътрешността на катедралата, която също беше засегната от пожара.
Предвижда се възстановяването на Нотр Дам да приключи до 2024 г., когато Париж ще бъде домакин на Олимпийските игри. Специалистите обаче предупреждават, че този срок може да се окаже невъзможен за спазване.