Прозападният министър председател на Румъния Людовик Орбан подаде оставка. Причина за решението е, че Националната либерална партия (PNL), която оглавява, остана втора на парламентарните избори в страната.
В телевизионно обръщение към нацията Орбан обяви, че се оттегля от поста си с усещането за изпълнен дълг. Неговото правителство пое властта след вот на недоверие срещу кабинета на популистката и раздирана от корупционни скандали Социалдемократическа партия (PSD).
Именно Социалдемократическата партия обаче спечели вота в неделя, след като привържениците им отидоха масово до урните, на фона на относително ниска избирателна активност, продиктувана от пандемията от коронавирус.
До секциите в страната отидоха 31.8% от всички имащи право на глас, което е най-ниската избирателна активност от падането на комунизма в страната насам.
Временно поста на министър-председател ще заема досегашният министър на отбраната Николае Чиука.
Въпреки победата на изборите и получените около 30% от гласовете PSD вероятно ще останат извън властта, тъй като нито една от парламентарнопредставените партии не иска да влезе в съюз с тях. Президентът Клаус Йоханис, който в следващите дни трябва да започне консултации за нов кабинет, вече обяви, че следващото правителство на Румъния ще бъде дясноцентристко и че PSD ще бъдат държани “извън процеса по вземане на политически решения”.
Очаква се PNL да успее да се договори с дясноцентристкия съюз USR-PLUS, които спечелиха около 15% от гласовете. Етническата партия на унгарците UDMR също се очаква да подкрепи либералите.
Изборите се смятаха за тест на правителството на Людовик Орбан, което заедно с президента Йоханис, обеща реформи с цел модернизирането на държавата и бетонирането на проевропейската посока на развитие.
До момента левицата успява да запази влиянието си заради силната партийна организация, въпреки сериозните сътресение дошли, след влизането в затвора на лидера ѝ Ливиу Драгня.
PSD продължава да е основната движеща сила в селските райони, където масово доминира администрациите. От партията там разчитат на група от богати и влиятелни “местни барони”.