333. Толкова са жителите на ловешкото село Пресяка по данни от 2015 г. Това село се отличава по нещо от околните. И това е крафт пивоварната "Мелтум", която съществува от април 2019 г. Помещава се в бивш цех за разфасоване на месо, който двамата съдружници Тодор Тодоров и Павел Павлов с помощта на бащата на Павел и една бригада превръщат от развалина в модерна пивоварна. Тя е единствената такава в северна България.
Тодор и Павел започват още през 2017 г. да работят, за да имат собствена пивоварна, но чак през 2019 успяват да изпълнят всички изисквания и да я пуснат в експлоатация. Стартират със самоделно оборудване. През януари 2020 г. пристигат новите им ферментатори (съдове, в които ферментира прясносварената бира). През юни 2020 г. успяват да обновят производтството си и да увеличат обема от 2,5 т на 4,5 тона. Започват с една бира - флагмана "Г-н Хопс Pale Ale", а в момента на пазара имат 6 в различни стилове.
Всичко това звучи като едно чудесно стечение на обстоятелствата за този малък и млад бизнес. Можело е и да си остане така, ако още преди навършването на първата му година не го е застигнала пандемията от COVID-19.
"Все едно някой го отряза с нож"
"През март беше най-зле. Все едно някой го отряза с нож", казва Тодор Тодоров в телефонно интервю за Свободна Европа. Тогава ги спасява доставката до вкъщи - услуга, която пускат през страницата си във Фейсбук. Предлагат на почитателите си да си поръчат кашон с различни видове бира. Така успяват да продават продукцията си до средата на април, когато полека-лека специализираните магазини отново отварят и имат възможност да реализират количествата, които произвеждат.
"Когато отвориха, от май до октомври, количествата не ни стигаха", казва Тодор, това е и причината да увеличат обема си до 4,5 тона. След влизането в сила на новите мерки срещу разпространението на коронавируса в края на октомври, с които беше забранена работата на нощните заведения, оборотът им намалява до 1/4. "От края на октомври досега паднахме на 1/4. Затвориха заведенията и хората спряха да излизат по барове", казва Тодор.
И Тодор, и Павел са от Ловеч. Тодор живее със съпругата си и малката им дъщеря в града. Павел, който също е баща на момиченце, пътува постоянно между София и Ловеч. От септември част от екипа им е и преподавателят в Университета по хранителни технологии в Пловдив - гл. ас. д-р Петър Недялков. Той пътува между Пловдив и Ловеч. Основните количества, които продават в Ловеч, се консумират в заведенията. Павел и Петър са хората, които се занимават с технологията - създават рецептите и ги превръщат в пивка течност. Тодор е бизнес ориентираният човек, който се грижи за дейностите извън производството.
"Г-н Хопс" се среща и в заведения в близки до Ловеч градове като Троян, Плевен, Севлиево, Велико Търново. Над 70% от продукцията обаче заминава към дитрибуторите им в София. Но тъй като и специализираните барове, които са голям потребител, не работят, това се отразява сериозно на работата.
Сега с новото затягане на мерките всички ресторанти и заведения са затворени, затова "Мелтум" възобновяват продажбата на кашони с различни видове бира по желание на клиента. "По време на извънредното положение през пролетта имаше голям интерес към доставките на кашони. Сега се надявам, че пак ще е така, но не мога да предположа. Тогава и куриерските компании имаха промоционални тарифи и беше много евтино да изпращаш. В мометна доставката на един кашон излиза 16-17 лв. Ще опитаме и ще разчитаме и на приятели".
"Няма да е все така"
Още през април 2020 г. Съюзът на пивоварите в България, чиито членове са
"Болярка ВТ", "Бритос", "Загорка", "Каменица", "Карлсберг България", "Ломско пиво", "Доровски инвест", съобщи за притесненията на бранша от неблагоприятното въздействие на коронакризата. Тогава се говори за директни загуби на 20% от бирения пазар в страната.
Няколко месеца по-късно от съюза отчитат 60% спад на продажбите през заведения и запазване на тези от магазинната мрежа.
В България се произвеждат общо 150 различни марки и стилове бира. И докато в САЩ крафт пированите като "Мелтум" заемат 12% от бирения пазар в страната, в България големите и средни предприятия, каквито са членовете на Съюза на пивоварите, произвеждат 96% от консумираната бира в България.
На този фон Тодор е оптимист. Дори със съпругата му планират да отворят бирен бар тип "тап руум" (заведение, в което има кранове за наливна бира). В него ще има 8 крана, от които 5-6 от бирите ще са от продукцията на "Мелтум", а останалите ще са с гостуващи български занаятчийски бири.
"Няма да е все така. Надяваме се, че през април хората ще са гладни и жадни и ще потръгне", казва с усмивка Тодор.
Вижте също "Да стиснем зъби"